Купити квиток за 55 сек Купити квиток за 55 сек
Всі категорії новин
Олена Вергун: баскетбол не стоїть на місці

Олена Вергун: баскетбол не стоїть на місці

Чемпіонка Європи-1995 Олена Вергун поновила кар’єру гравця у цьому році, вийшовши 3-го лютого у матчі ХАІ – ІнтерХім у складі господарок. Найтитулованіший гравець жіночої Суперліги поділилася своїми враженнями від українського жіночого баскетболу і розповіла, чи продовжуватиме кар’єру далі.
 
- Перед початком сезону у мене були пропозиції. Та сама Елеонора Чек мені пропонувала грати, але за сімейними обставинами я не могла розпочати з ними сезон і тоді відмовилася. Але коли мої сімейні питання налагодилися, я вирішила поновити кар’єру. Запитала, хто хотів би мене бачити у своїй команді. Дехто побоявся через вік, але я вирішила не випробовувати долю і перевіряти на міць свої нерви, набрала Елеонору Чек, сказала: Я готова, якщо тобі ще потрібна. Вона відповіла: Так, Лєна, звісно. Давидов (головний тренер Таврійської Зірки – ред.) теж хотів, щоб я грала у його команді, але оскільки я з Чек вже домовлялася, зупинилася на варіанті з ХАІ. Хоча з Олексієм два роки тому я грала за Херсон, а перед цим за Регіну-Бар грала у вищій лізі. Так і відбулося моє повернення, а так я 6 років вже перебуваю у ветеранському русі, на ходу, як кажуть, ми регулярно виграємо.
 
 
- За яку команду граєте?
- Ледіс Легіон. Двічі у віковій категорії 30+ і 35+ ми були чемпіонками світу. Чемпіонками світової ліги у категорії 30+ і цього року в Італії ми теж стали чемпіонками світу, я вже була в своїй категорії 45+. 
 
- Вітаю! Якщо повернутися до Жіночої Суперліги. Які враження?
- Відверто кажучи, порівняно з європейським баскетболом ми відстаємо. Чимало пробілов є. Начеб-то і є гравці, але мені здається, у багатьох нема школи. Багато хто не розуміє елементарних речей. Це я взагалі кажу, не кажу конкретно про вою команду, за яку грала. Люди багато чого не розуміють, і у нападі, і у захисті. Навіть ті команди, що на ходу, які грають за призові місця – там теж є свої нюанси. Я, чесно, не розумію деяких гравців – чому вони і досі ще перебувають тут. Мені здається, кожний гравець прагне вдосконалюватися, зростати. Багато хто їде за кордон, але деякі залишаються тут. Вони деградують тут, між нами кажучи. Рівень слабкий.
 
 
- Посередній, скажемо так.
- Можливо нам треба якихось авторитетних тренерів запрошувати, які б могли нашим тренерам, дитячих і дорослих команд, щось пояснювати. Треба змінювати щось у системі. Безумовно, я бачу, що Федерація Баскетболу України намагається розвивати жіночий баскетбол. Але система у тренувальному плані, мені здається, має бути єдиною. Бо одні тренери дають одне, інші – інше. І коли діти зустрічаються у збірних, і я спілкувалася з дівчатами, бо і цього року, і позаминулого, я була тренером 3х3, все одно ці дівчата з 5х5. І бачу, що коли гравці потрапляють з різних команд в один колектив, к іншому тренеру, вони не розуміють, що від них вимагають. За кордоном по-іншому. Я просто знаю, у мене подруга тренер і клуба, і збірної. У них якось більше ця система поширюється на всіх. Так у країнах Балтії все за однією системою працюють – і дитячі тренери, і тренери збірних. Тоді гравці, які потрапляють до збірних, розуміють, що від них хочуть. А тут доводиться окрім того, що фізичну підготовку їм піднімати, а на це, як правило часу нема, ще й тактично з ними доводиться займатися. І психологічно. А осягнути неосяжне неможливо за короткий термін. Але це моя думка. Бо ж я не тренер, я гравець. Але ж ви розумієте, баскетбол – рухається вперед. У нас було одне, зараз по тактиці мені також доводилося перебудовуватися, бо захисні дії дещо змінюються. Я не завжди встигала перебудуватися, хоч і намагалася. Але баскетбол не стоїть на місці. У нас була одна тактика, зараз – інша. Хоча швидкий прорив ніхто не відміняв, але тим не менш люди не біжать. Хоча я закликала, просила: я можу дати дальню передачу, ви біжіть! Люди добігають до середини майданчика і зупиняються. Нема цього. А це найелементарніше – як швидкий м’яч заробити – це втекти у швидкий прорив. Чим ми і вигравали і чемпіонат Європи, і чемпіонат СРСР. Бо ми бігли, ми фізично були готові! Ми готові були пресингувати. А зараз люди не готові, вони фізично слабкі. Вони не можуть довго пресингувати, вони навіть напевно не знають, як правильно пресингувати. Нема системи, за якою б тренувалися, готувалися, щоб діти приходили до збірної і робили одне й те саме. А не одному пояснюєш, а інший стоїть з квадратними очима. Дивиться на тебе і е розуміє, про що ти йому говориш. Тому і важко тренерам збірних. За невеликий термін усе це налагодити. Це має йти з ДЮСШ, а для цього має бути одна система, за якою працюють усі тренери. Але це моя точка зору. 
 
 
- Ви у наступному сезоні продовжите виступи?
- Була нарада тренерів суперліги і вищої ліги, на якій я була присутньою, і Михайло Бродський тоді сказав, що планують ввести вікове обмеження – допускається один гравець 35-річного віку. Але я спілкувалася з генеральним секретарем ФБУ Володимиром Драбіковським, сказала йому: чим я вам заважаю? (посміхається – ред.). Тому якщо допустять, усе можливо. Якщо здоров’я дозволятиме. Бо самі розумієте, безслідно усе не відбувається, у мене є травми, але я фізичної форми не втрачаю, тренуюся 4-5 разів на тиждень, я граю, я з хлопцями тренуюся, у ветеранських турнірах виступаю, відтак я постійно перебуваю у фізичній формі. Я вважаю, для свого віку у гарних кондиціях. Якщо буде можливість, і мене якась команда захоче бачити – чому б і ні?
 
- Ви розглядаєте не лише ХАІ?
- Якщо я комусь буду потрібна, чому б і ні. Я готова. 
 
- В Чайці теж грають парочка досвідчених гравців Радуловіч – Цекова, хоч вони більш молодого покоління. Ветерани виглядають не гірше за молодих?
- Цекова з нами до речі зараз їде на чемпіонат Європи, серед ветеранів, до Марібору.
 
 
- Тобто рівень Суперліги залишає бажати кращого? Бо якби уявити, що у чемпіонаті СРСР можливі такі повернення?
- Скажу чесно, тоді було дуже важко. Повірте мені. Якби мені було 20 чи 25 років, як дівчатам зараз, і проти мене вийшла така жінка, не хочу на себе наговорювати, повірте мені, я б її на одній нозі обіграла б. У такій фізичній формі я була. Я б у ній суперника не бачила. Так, вона б могла десь взяти досвідом, хитрістю. Але фізичні дані? Я думаю, я б їй не поступилася, повірте мені. 
 
- Київ-Баскет без проблем став чемпіоном. Чому? У нього така гарна ротація? Ви про гравців цієї команди говорили, що їм треба їхати?
- Ви розумієте, я нічого проти не маю. Там зібрані найкращі гравці, які є в Україні. Будемо відвертими. Так, у якийсь момент, коли Рівне посилилося, Бердянськ посилився, Одеса… Щоправда, ІнтерХім – єдина команда, у якій свої люди грають, саме свої. А інші команди вони по 50 по 60 очок обігрують. Скажіть будь-ласка, ім. дуже цікаво грати? Це не деградація? Так, з Одесою їм цікаво – там люди сильні, десь може Рівне, Чайка. А решта команд? Ви ж розумієте, у чемпіонаті у них чотири гри з тими, чотири з тими, а решта часу ? В інших країнах люди грають з такими командами, як Одеса, нехай Рівне, Бердянськ, плюс-мінус, вони грають увесь сезон. То в Україні люди грають лічені ігри серйозно, де вони викладаються, де їм треба трохи попрацювати, побігати, докласти зусиль. Ви не погоджуєтеся зі мною?
 
- Я погоджуюся.
- Коли у нас був чемпіонат СРСР, у нас кожна гра така була. У нас на кожну гру команда виходила – як на останній бій. Бо кожна команда мала кваліфікованих гравців, які були представлені у збірних. І з кожною командою доводилося битися. У нас не було по 50-60 очок, що ми якусь команду розривали постійно. Тому я і кажу, що якоюсь мірою у них деградація, вони не зростають, як спортсменки. У нас невисокий, я не кажу, що у нас ніякий баскетбол, але не високий рівень. Ось взяти людей, які приїздять у збірну з-за кордону – ту саму Бовикіну (після одруження Удоденко – ред.). Ви бачите, на якому вона рівні? Ну хто у нас зможе на рівних діяти з нею? Ну, я Аліну (Ягупову – ред.) не беру, це індивідуум особливий, а решта? Якщо вони ще сезон-два пограють у такому колективі… Да, це прекрасно, але решті команд? Решті команд є чого прагнути, вони на них ростуть. Але я не впевнена, що ростуть ці дівчата, обіграючи суперниць по 50-60 очок, вони просто бігають і посміхаються. Це коли я з ветеранами граю, я просто їх… для мене вони взагалі «не існують». Я бігаю, посміхаюся, мені не цікаво з ними грати. Навіть я грала у категорії 30+, є люди з якими не цікаво у протистояннях, хоча вони молодші за мене, але слабші. Не такий рівень. Так і тут я не впевнена, що дівчатам цікаво, я про це кажу. А якщо рік, два вони ще побудуть, я навіть не знаю, що буде з ними.
 
 
- Хоч чемпіонат у нас не високого рівня, але ж збірна України у Європі має репутацію сильної команди. Парадокс?
- Я так не вважаю. Подивіться на прізвища гравців, які грають у її складі. Де вони грають? В Україні? У сильних чемпіонатах. Ви ж розумієте, гравцю треба зростати, підвищувати свій рівень. Якщо я слабша, а ви сильніший? Якщо я гратиму проти вас, я буду рости, а ви – ні. Як ви будете вдосконалюватися, якщо я слабкий гравець і ви мене на одній нозі обігруєте? Ось і все. Їм потрібно, щоб у них постійно була конкуренція. Коли це буде, тоді і вони зростатимуть. Але може їм цікаво усіх обігрувати, але тоді на місці тупцюватимуть. 
 
 
- У цього покоління гравців збірної України ще є шанс проявити себе?
- Думаю, так. А хтось сподівався, що ми станемо чемпіонками Європи у 95-му? Я не впевнена, що коли ми їхали, хтось на нас робив ставку, що ми здобудемо титул? Так, ми грали, був гарний склад, кістяк команди. Але інші країни також були дуже сильні – Італія, Іспанія, Словенія, Словаччина, Румунія, Росія. Так само і тут – головне робота, підхід, підбір гравців, правильно налагодити тренувальний процес. Але це вже тренерам вирішувати. А склад гарний. Усі шанси у них є. Це вже як вони фізично і психологічно будуть готові. Для успішного виступу потрібна гарна фізична форма.
 
 
- Тренер-іноземець вирівняє усі гострі кути в команді.
- На це не треба кивати, що він вирівняє. Кожний гравець, якщо їде до збірної, має перебувати у гарній фізичній формі. Бо тренер протягом тижня-двох не зможе йому дати ту фізичну форму, яку він набирає роками. Гравець протягом сезону має тримати себе у фізичній формі, щоб він міг витримувати навантаження, 20-30 хвилин перебувати у грі. А не сказали пресингуй, він двічі пробіг, язик на плечі і його вже треба міняти. Бо тоді вже голова не тямить, він вже тоді не знає, куди передачу віддати. Так, тренер може їх тактично побудувати, організувати гру, дії у захисті, а фізична підготовка і кидкова – це все залежить від гравця, у якій формі він приїде у збірну, як буде протягом сезону готувати себе до цього. Тому тут гравці мають підійти серйозно до того моменту, що вони їдуть захищати честь України, і їм потрібно постійно себе готувати. Це важко, але усе можливо.
Новини по темі
Жіноча збірна України U-15: спаринги на Апенінах Жіноча збірна України U-15: спаринги на Апенінах
Італія перемогла Україну у Римі у першому матчі
Валерій Жартун: нікому і нічого поки не можу гарантувати Валерій Жартун: нікому і нічого поки не можу гарантувати
Головний тренер ОСДЮСШОР (Рівне) після чемпіонства своєї команди переключається на збірну U-16
Володимир Холопов: очікувати на якесь диво не доводиться Володимир Холопов: очікувати на якесь диво не доводиться
Головний тренер жіночої збірної України 3х3 стверджує, що потрапити на чемпіонат Європи буде складніше, ніж потім у ньому змагатися
Олена Вергун: баскетбол не стоїть на місці Олена Вергун: баскетбол не стоїть на місці
Легендарна Олена Вергун вважає, що сильним гравцям треба їхати у Європу
Затверджено список тренерів збірних України на наступний сезон Затверджено список тренерів збірних України на наступний сезон
Збірні України отримали тренерський склад на 2018 рік
Баскетболістки збірної України вшанували пам’ять Феодори Кочергіної Баскетболістки збірної України вшанували пам’ять Феодори Кочергіної
Гравчині збірної України різних поколінь вшанували легенду українського баскетболу
Україна піднялася на друге місце в світовому рейтинзі Україна піднялася на друге місце в світовому рейтинзі
Жіноча збірна України з баскетболу 3х3 покращила позицію в рейтинзі
З 8 березня! З 8 березня!
Федерація баскетболу України вітає всіх вболівальниць, гравчинь команд, працівниць баскетбольних клубів та ФБУ з 8-м березня!
Валерій Жартун: ігрова практика збірній не завадить Валерій Жартун: ігрова практика збірній не завадить
Головний тренер жіночої збірної України U-16 Валерій Жартун підбив підсумки виступів у EYBL
Олена Федченко: у Литві дівчата отримали колосальний досвід Олена Федченко: у Литві дівчата отримали колосальний досвід
Молодіжна жіноча збірна України експериментальним складом відіграла на турнірі «Superloto» у столиці Литви Вільнюсі
Жіноча збірна України (U-16): одна перемога у п’яти матчах Жіноча збірна України (U-16): одна перемога у п’яти матчах
Кадетська жіноча збірна України завершила виступи у Юнацькій європейській баскетбольній лізі
Молодіжна жіноча збірна України вдруге поступилася у Литві Молодіжна жіноча збірна України вдруге поступилася у Литві
У матчі за 3 місце турніру Superloto украінки поступилися господаркам
Олександра Радулович: збірну України вже бояться і налаштовуються на матчі з нею по-особливому Олександра Радулович: збірну України вже бояться і налаштовуються на матчі з нею по-особливому
Олександра Радулович вважає, що у жіночій збірній підібрався працездатний, амбітний колектив, об'єднаний спільною метою
Молодіжна жіноча збірна України виборюватиме третє місце у Вільнюсі Молодіжна жіноча збірна України виборюватиме третє місце у Вільнюсі
Підопічні Олени Федченко поступилися литовському Кібіркштісу 69:75
Молодіжна жіноча збірна України стартує на турнірі у Вільнюсі Молодіжна жіноча збірна України стартує на турнірі у Вільнюсі
Підопічні Олени Федченко зіграють з Кібіркштісом за вихід у фінал
Олександра Радулович: кожне очко у підсумку буде на вагу золота Олександра Радулович: кожне очко у підсумку буде на вагу золота
Гравець жіночої збірної України Олександра Радулович перед матчем з іспанками ставить у приклад збірну Греції
Таїсія Удоденко: ми з напівслова розуміємо одна одну Таїсія Удоденко: ми з напівслова розуміємо одна одну
На думку Таїсії Удоденко з іспанками дуже важливо – не метушитися на майданчику
Відкрите тренування збірної України: вміння зіграти, коли треба Відкрите тренування збірної України: вміння зіграти, коли треба
На відкритому тренуванні жіночої збірної України були відсутні Горобець і Римаренко
Євгенія Спітковська: гравці збірної України покажуть відмінний баскетбол Євгенія Спітковська: гравці збірної України покажуть відмінний баскетбол
Екс-гравець збірної України Євгенія Спітковська - про передчуття матчу Україна - Іспанія
Estafeta