Розвивати дитячий баскетбол в регіоні потрібно на рівні професійних команд – такий підхід започаткували у Полтаві і намагаються витримувати рівень незважаючи на військовий стан в Україні. Чемпіонат Полтави серед дитячих команд проходить з відеотрансляцією матчів, електронним протоколом, на матчах працює фотограф.
Стартував відкритий чемпіонат Полтави серед юнаків та дівчат 2009-2011 років народження
Про незвичну для дитячого баскетболу ідею та розвиток баскетболу в Полтаві пресс-служба ФБУ поспілкувалась з секретарем Федерації баскетболу Полтави та менеджером баскетбольної академії Барс Олександром Чукуренко.
- Як прийшли до ідеї зробити фотосесію для своїх дитячих команд?
- Ми у Академії Барс і у Федерації баскетболу Полтави намагаємось робити підхід до дитячого баскетболу на рівні Суперліги чи Вищої ліги, але з обмеженим бюджетом, який у нас є. Це стосується тренувального процесу, підготовки, розвитку дітей як особистостей и звичайно заохочування наших дітей.
Ми навіть товариські ігри чи змагання чемпіоната міста проводимо на рівні професійних команд з відеотрансляцією матчів, електронним протоколом, коли є можливість, то зі статистикою. Це для того, щоб батьки чи тренери могли проаналізувати гру юних баскетболістів. Сучасний світ вимагає, щоб все було в цифрі і це як приклад іншим. З часу коронавірусу і зараз у військовий час досі не можна батькам бути на іграх, тому трансляції – це як вихід з ситуації.
Що стосується фото, то в регламенті прописана фотосесія, тому ми і вирішили зробити це для наших команд. Це була професійна фотостудія. Від процесу ефект "вау" був навіть у тренерів. Для дітей це стало своєрідним екзаменом, адже був ліміт по часу, декілька поз і максимальне бажання вміститись в час. Всі поставились дуже відповідально.
Діти вражені від організації цієї фотосесії. Це по-перше на згадку їм, тому що ми розуміємо, що не всі вони заграють в баскетбол, а так у них на згадку про період заняття баскетболом будуть ці гарні фотографії. По-друге, це як мотивація іншим регіонам, що не треба посилатись лише на дорослий баскетбол, а треба починати з дітей, привчати їх до публічності, до вираження своїх думок.
Дивіться більше фото у фотогалереї
- Академія Барс лише на початку свого розвитку. Розкажіть як з'явилась академія у Полтаві?
- Академія започаткувалась в 2020 році після приїзду Артема Буцького та Олександра Рибалко в Полтаву. На той момент вже існувала Федерація баскетболу Полтави під керівництвом Олексія Жаркова та моїм Олександра Чукуренко.
Ми скооперувались і прийшли до висновку, що треба робити комбінований підхід – взяти громадську діяльність з професійним підходом екс-гравців Суперліги. І таким чином в червні зробили перший набір і почали тренувати дітей.
Взяли в аренду зали і почали працювати, створюючи конкуренцію місцевим ДЮСШ. Вони роблять свою роботу, а ми свою в розрізі професійної спортивної академії. Зараз ми вийшли на рівень гарного суперника і думаю, що на нас дивляться, нашу роботу аналізують і роблять висновки інші міста.
- Як змінилась робота Академії з початком повномасштабної війни?
- З початку повномасштабної війни в Полтаві залишились лише я та Олександр Рибалко, який є головним тренером нашої Академії. Ми відновили тренування десь в квітні 2022 року, спочатку на літніх майданчиках, реагуючи на всі сирени, але баскетболом відволікали дітей від ситуації в країні.
За цей період зробили активну діяльність з пошуку партнерів, небайдужих підприємців полтавського бізнесу, які долучились до нас. Основним партнером є Українська Зернова Торгова Компанія ( UGTC), яка є генеральним спонсором і меценатом полтавського дитячого баскетболу. Вона підтримує закупкою інвентарю і допомагає з виїздами, коли нам потрібно.
У нас приблизно 60% дітей, які тренувались в Академії, виїхали закордон і багато хто реалізувались там, як баскетболісти. З іншої сторони ми прийняли багато переселенців з Харківської, Запорізької, Херсонської, Донецької областей, Сумщини, для яких Полтава стала пунктом перебування. Всіх дітей ми приймали на безкоштовній основі і продовжуємо це роботи. Робимо їм деякі презенти – купуємо форму, кросівки, бо розуміємо, що цих дітей треба додатково забезпечувати увагою.
Є ще пару партнерів, які час від часу нам допомагають, наприклад, з закупкою м’ячів. Цього звичайно мало, тому звертаємось до міста.
Цього сезону левова частка від витрат на участь у ВЮБЛ, відсотків на 70 буде лягати на плечі батьків. В минулому сезоні нам вдалось 50% витрат взяти на себе і 50% були кошти батьків, але це був військовий чемпіонат, а зараз вже буде більш повноцінний і другий для нас у ВЮБЛ.
- Які плани у Академії?
- Спілкуючись з Олександром Рибалко, головна ідея Академії - це створення однакової системи тренування від юнаків до студентів і дорослих. Тренувальний процес, підготовка, схеми. Щоб діти 13-14 років, які зараз у нас підростають, не залишали місто, а поповнювали склад наших клубів у чемпіонатах України.
Звичайно хочеться, щоб наші вихованці долучались до молодіжних збірних України, закордонних клубів. Зараз у нас є співпраця з клубом МОБІ, з яким у вересні дівчата однією об’єднаною командою їздили грати на міжнародних турнірах. Зараз в середині листопада їдуть наші хлопці 2009 та 2011 років народження в Польщу на відкритий турнір. Для них це серйозний крок в розвитку, досвід гри проти команд з інших країн.
- Говорячи про чемпіонат Полтави, яка в цьому році структура першості?
- На даний момент чемпіонат міста розділений на чотири категорії. Команд не велика кількість – у хлопців 4 команди – три з ДЮСШ і одна з Академії БАРС.
Читайте: Стартував відкритий чемпіонат Полтави серед юнаків та дівчат
По дівчатам 2009 року народження у нас чотири команди – Леді Барс, полтавська ДЮСШ, запросили ХАІ з Харкова і команду з Миргорода. Також ми зробили дві міксовані категорії. В першій дівчата 2010 року дві команди ДЮСШ і Леді Барс грають з двома командами 2011 року юнаків, також БАРС і ДЮСШ. В другій міксованій категорії дівчата 2011 року народження команди ДЮСШ, Леді Барс, Миргорода, ХАІ і юнаки нашої Академії 2012 року народження.
- Які у вас плани участі у ВЮБЛ і цілі на сезон?
- У ВЮБЛ від Академії ми плануємо грати трьома командами дівчат 2009, 2010 та 2011 роки народження, і трьома командами хлопців – 2009, 2011 та 2012 роки народження.
По молодшим 2012 року народження є бажання потрапити в четвірку кращих, по дівчатам 2010 року і по хлопцям 2009 року, аналізуючи склад, є бажання потрапити в Дивізіон А.
- Як в Полтаві з професійним баскетболом та баскетболом 3х3, адже ці команди є орієнтиром для дітей і можливістю заявити про себе?
- Звичайно, наявність клубів Полтави у Вищій жіночій та у Першій чоловічій лігах – це як стимул для гравців. Наш тренер Олександр Рибалко цього сезону зібрав непогану команду для Першої ліги, з літа проводить збори, визначився з основним гравцями, взяв гравців з Полтавської політехніки і сам планує грати як граючий тренер. Структурно Олександр Рибалко підійшов професійно і як результат дві перемоги.
Віталій Лебединцев: Хочемо стати найкращою баскетбольною областю в Україні