Купити квиток за 55 сек Купити квиток за 55 сек
Олексій Лень: починав з шахів, ходив на гімнастику – остаточно все вирішив зріст

Олексій Лень: починав з шахів, ходив на гімнастику – остаточно все вирішив зріст

0

Він поїхав до Америки сім років тому і до цього моменту жодного разу не повертався. Останніми роками був єдиним, хто представляв нашу країну в найпрестижнішій баскетбольній лізі світу – НБА. Хлопець з робочої сім'ї в Луганській області ерудований: цитує римського імператора і готується до нового етапу свого життя. Олексій Лень – герой чергового випуску авторського спецпроекту Максима Шиліна "Спорт.Інтерв'ю.112"

Максим Шилін: Олексію, ти приїхав до України вперше за сім років. Уже близько тижня тут. Твої перші враження: як протягом цього періоду змінилася країна?

Олексій Лень: Думаю, що змінилася в кращий бік. Я Київ пам'ятаю мало, тому що практично весь час був у Дніпрі. Бачив столицю, коли на змагання приїжджав. Багато різних магазинів, ресторанів, торгових центрів відкрито, але перше враження – це люди. Вони дуже приємні, ніхто тебе не турбує. В Америці постійно підходять, щось запитують. Наприклад, який у тебе зріст.    

- Ні для кого не секрет, що американці є доволі відкритими. Українці в цьому плані просунулися вперед?

- Особисто мені подобається те, як у нас сьогодні. Кожен йде своїм шляхом, нікого не чіпає. А ще люди в нас гостинні.

- Приїжджаючи до України, багато хто каже, що в людей сірі обличчя, всі в телефонах, у собі. Звертав на це увагу?

- Було декілька моментів, чесно сказати: пішов до магазину купити води, дівчина на касі дала мені пляшку, кинула чек на стіл і відвернулася. Ну, це "ласкаво просимо" додому. 

- Життя за океаном: які риси американців ти вже перейняв, а які ніколи не приймеш?    

- Мені важко судити, оскільки в собі не помічаєш особливих змін, але ось що відчутно – це всі сни мені тепер сняться англійською. Але тут я вже десять днів, і мені нещодавно наснилося, що мене бабця сварить. Це був перший сон російською. Я аж прокинувся. Давно такого не було. 

112.ua

- Вчитися до Мерілендського університету ти поїхав у 18 років. Тоді ще не було багатомільйонного контракту. Яким був спочатку твій побут?

- Було багато важкої роботи: вранці тренування, потім одразу до університету, там уроки з англійської, потім звичайні предмети, потім назад на тренування. І ще з 7 до 10 вечора ходив на додаткові заняття з англійської, тому що мені треба було наздоганяти (я погано тоді розмовляв).  

- Геть не всі українські спортсмени надають значення англійській. Знаю, що ти також був серед них. Розкажи, як швидко опанував мову?

- Мені знадобилося півтора року, щоб я комфортно почувався в суспільстві. До цього трохи соромився. Іноді навіть замість того, щоб піти замовити їжу, оформляв замовлення через телефон, щоб було менше спілкування. Потім мову вже підучив, і, знаєш, далі пішло легко.

- Яку спеціальність вивчав в університеті?

- Була в мене спеціальність Family in Science. Навіть не знаю, як точно перекласти, – "Наука сім'ї" типу. Були психологія та інші подібні предмети. Ця освіта передбачає роботу з дітьми, але я, якщо чесно, взяв цю спеціальність тільки через те, що там були найлегші предмети, і з моєю англійською того рівня їх було простіше за все вчити. І до коледжу я вступав чисто через баскетбол, а не через навчання, тож мені було все одно, які предмети.   

- Чув, що тобі подобається читати. Назви книгу, яку востаннє тримав у руках?

- У мене весь час одна книга із собою – це "Медитації" Марка Аврелія. Це книга з психології. Я ще в школі прочитав її і тепер ношу як Біблію із собою. Там дуже цікаві думки.  

- Чому ця книга для тебе стала настільною?   

- Марк Аврелій був найвидатнішим римським імператором. Усе своє життя він описав у щоденнику, після його смерті щоденник прочитали. Він там повністю розписав те, як треба правильно поводитися в суспільстві, спілкуватися з людьми. І я вважаю, що він правильно все робив.

112.ua

- Гучним творінням Майкла Волффа про Трампа цікавився?

- Я в політику сильно не занурююся, тому не чув про таку книгу.

- Насправді в нас у країні теж доволі активне політичне життя: Революція гідності, потім конфлікт із Росією, незабаром знову вибори. Чи була в США можливість стежити за всім тим, що відбувалося в Україні та відбувається донині?

- Намагався стежити якомога частіше, але це важко. В Америці мало говорять про це в новинах. Дивишся українські канали, російські та американські – усі говорять різні речі. Здалеку складно судити. Я дивився документальні фільми, слухав, що родичі розповідали.   

- Я чому запитую... ми в новинах постійно чуємо: Америка дала нам зброю, Штати допомогли грошима тощо. Живучи там, ти можеш сказати, що про Україну не сходить з язиків або що про нас узагалі знають?

- Це, напевно, вирішують усе нагорі, а так у новинах ніколи не побачиш нічого про Україну.

- Твої вже екс-партнери по "Фініксу" і загалом люди з оточення запитували про справи в Україні?

- Люди, які розпитували, десь про це читали або бачили, і я намагався пояснити, наскільки я знаю, що там війна. Але мені було самому складно, тому я намагався закрити цю тему, адже я сам багато чого не знаю.

112.ua

- Ти народився і жив в Антрациті, деякий час тренувався в Луганську, правильно?

- Я там був буквально півроку, і потім, коли ми поїхали на змагання до Дніпра, мене помітили і запросили до місцевого училища, де була набагато краща школа. Я туди одразу переїхав.

- Тепер це окуповані міста. Якими ти їх запам'ятав? Антрацит передусім.  

- В Антрациті пам'ятаю тільки шахти і терикони, а в Луганську – переважно спортивний інтернат, бо практично постійно там був.

- Мама і сестра, як я зрозумів, живуть у США. Чи є в тебе там рідні або друзі?

- Друзі залишилися там, родичі є, але бабусю і дідуся ми перевезли до Дніпра. Стосунки підтримуємо, спілкуємося.

- У Луганській області, крім хіба що футболу та волейболу, все інше було в жалюгідному стані. Хто мотивував тебе займатися баскетболом?

- Мій зріст! (сміється) Я грав узагалі в шахи, ходив на гімнастику, коли був маленьким, бойові мистецтва, а потім почав швидко зростати, і мій тренер сказав: "Чого ти фігньою займаєшся, пішли до баскетбольного залу". Так почав потихеньку тренуватися, і воно все пішло.

- Батьки тобі щось говорили, якось підштовхували займатися спортом?

- Були аргументи. Якось батько відвів мене до шахти і сказав: "Не будеш старатися - залишишся тут працювати". Для мене це була мотивація, щоб звідти звалити.

- Просто взяв і відвів до шахти? (батько Олексія Леня працював шахтарем, – прим. автора)

- Так-так. Ми спустилися вниз, він відвів мене до вибою. Мені там не дуже сподобалося (сміється).

112.ua

- В одному з нещодавніх інтерв'ю ти сказав: "Моя робота — грати в баскетбол, а бути публічним не до душі". Тому в США ти майже не давав інтерв'ю. Що конкретно тебе сковує в цьому питанні?

- Я вважаю, що це нереально весь час давати інтерв'ю. Знаєш, я приходжу, займаюся своєю роботою, і потім я хочу просто йти і спілкуватися зі своєю сім'єю або зі своїми близькими.

- Успішний спортсмен на Заході – це ще й хороший бізнес-проект із солідними рекламними контрактами, а наші часто думають, мовляв, ай, так я ж маю мільйон, і не особливо піклуються про розкрутку. Вся справа в менталітеті?

- Тут комплекс причин: і виховання, і психологія, головне – має бути бажання. Якщо тобі це нецікаво, то ти цим займатися не будеш. Може, у тебе інтерес в іншому бізнесі й ти не хочеш фокусуватися на собі.

- Ти вже рік не ведеш свій обліковий запис в Instagram. Чому, адже люди хочуть знати, чим ти дихаєш і живеш (після дебюту за збірну України Лень не втримався і таки виклав три публікації в соцмережу, - прим. автора)?

- На це треба чимало часу. Особливо перед сном. Як залізеш туди, так на декілька годин. Дивишся на годинник, а вже за опівніч. Тож я видалив додаток і повертатися до цього не думаю.

Відкриті джерела

-  У відомому баскетбольному симуляторі опублікували картки гравців NBA. Твій загальний рейтинг – 77 зі 100. Чи задоволений оцінкою, може, бувало і краще? 

- Не знаю. Багато хто люблять, але я не граю в баскетбол на приставці. У мене і без того 24 години на добу. Мені подобаються більше стрілялки: Call Of Duty, наприклад.  

- Наразі ти дебютуєш за дорослу збірну. Раніше казав, що це станеться, тільки-но отримаєш другий контракт. У чому його особливість?

 - Я хотів, так би мовити, відбутися. Так вийшло, що протягом першого року мене переслідували травми, і я почувався некомфортно. Тепер я, можна сказати, готовий. Я хотів приїхати сюди, коли відчую це. 

112.ua

- Наскільки Україна має реальні шанси потрапити на чемпіонат світу? Сьогодні ми на передостанньому місці в групі з шести команд.

- Шанси незначні. У нас там особливе становище з Латвією. Треба вигравати на один матч більше, ніж вони, але ми будемо намагатися і прагнути від гри до гри.

- Ти перейшов з "Фінікса" до "Атланти". Як тебе зустріли в новій команді та чи був якийсь обряд посвячення?        

- Жодних обрядів посвячення не було. Усі мої посвячення були ще в перший рік в НБА. Тепер я всіх хлопців знаю. З кимось грав ще з юнацьких ліг і збірної.

112.ua

- А як усе ж посвячували в 2013-му?

- Правило таке: якщо ти новачок, то за тобою закріплюють ветерана, і ти маєш робити те, що він тобі говорить. У мене був Джеральд Грін. Перед кожним тренуванням мені треба було привозити йому дві пляшки з Fanta. Це було золотим правилом. Ще - носити сумки. Потім давали такі рожеві портфельчики, треба було з ними лазити.

- Чому рожеві? Це стьоб?

- Ага, ось такий прикол.   

- Коли погоджувався на перехід до "Атланти", тебе не бентежило, що в останньому сезоні клуб опинився буквально на дні турнірної таблиці?

- Будемо піднімати! Коли я дивився, для мене це був найкращий варіант: більше ігрового часу і можливість себе проявити. Перейшов туди через це. 

- Була пропозиція від "Торонто", лідерів НБА, чому не зрослося?

- Звичайно, "Торонто" - це грати в команді, яка практично точно вийде до плей-оф, і заявити про себе на такій великій сцені було б круто. Я мав реальний вибір: або "Атланта", або "Торонто". Але я все зважив і вирішив, що для майбутньої кар'єри "Атланта" - розумне рішення. До того ж в "Атланті" запропонували більш вигідні фінансові умови.  

- Штат Джорджія, місто Атланта. Ти вже купив там будинок. Розкажи детальніше: скільки поверхів, як хочеш облаштувати, який район?

- Триповерховий будинок взяв собі. План у мене такий: підвал перебудувати, зробити таку кімнату чисто для пацанів. Будуть приїжджати хлопці, щоб ми могли зависати. А в іншому - затишний будиночок. Недалеко від залу, аби скрізь встигати.

Новини по темі
Кирило Фесенко: насправді захотілося пограти в Україні
Кирило Фесенко: насправді захотілося пограти в Україні
Екс-капітан збірної України звернувся до вболівальників
Триває продаж квитків на матч Україна – Словенія
Триває продаж квитків на матч Україна – Словенія
Національні збірні зіграють 29 листопада в кваліфікації чемпіонату світу
Олександр Кобець уклав угоду з клубом NBA
Олександр Кобець уклав угоду з клубом NBA
Ще один українець підписав контракт з клубом НБА
Форвард збірної України пропустить частину сезону через операцію
Форвард збірної України пропустить частину сезону через операцію
Прооперовано гравця національної збірної та Черкаських Мавп Володимира Конєва
Як Михайлюк допоміг Лейкерс перемогти чемпіона НБА: відео моментів
Відео13.10.2018
Як Михайлюк допоміг Лейкерс перемогти чемпіона НБА: відео моментів
Український захисник зіграв у черговому передсезонному матчі НБА
Захисник збірної України підпише контракт у США
Захисник збірної України підпише контракт у США
Українець уже вилетів за океан для залагодження формальностей
Лохманчук: важко усвідомити втрату Григорія Хижняка
Лохманчук: важко усвідомити втрату Григорія Хижняка
Екс-гравець збірної України - про свого партнера по національній команді
Леброн Джеймс: Михайлюк буде дуже корисним Лейкерс
Леброн Джеймс: Михайлюк буде дуже корисним Лейкерс
Зірковий лідер команди НБА похвалив старанність українця на тренуваннях
Вражаюча серія триочкових Михайлюка на тренуванні: відео
Відео27.09.2018
Вражаюча серія триочкових Михайлюка на тренуванні: відео
Захисник збірної України готується до сезону в НБА в складі Лейкерс
Святослав Михайлюк: перемога над Іспанією особлива для збірної України
Святослав Михайлюк: перемога над Іспанією особлива для збірної України
Український захисник Лейкерс взяв участь у передсезонних медійних заходах в НБА
Олексій Лень: починав з шахів, ходив на гімнастику – остаточно все вирішив зріст
Олексій Лень: починав з шахів, ходив на гімнастику – остаточно все вирішив зріст
Український центровий з НБА розповів про перші кроки в баскетболі, переїзд до США, особливості побуту за океаном та інше
Барселона презентувала українського новачка команди
Барселона презентувала українського новачка команди
Іспанський гранд провів офіційну презентацію нових гравців
Україна на виїзді програла Чорногорії: топ-моменти матчу
Україна на виїзді програла Чорногорії: топ-моменти матчу
Команда Євгена Мурзіна поступилась у другому вересневому поєдинку відбору
Збірна України поступилася в Чорногорії
Збірна України поступилася в Чорногорії
Наша чоловіча національна збірна програла в матчі кваліфікації чемпіонату світу
Збірна України провела три тренування напередодні матчу в Чорногорії
Збірна України провела три тренування напередодні матчу в Чорногорії
Команда Євгена Мурзіна проведе черговий матч кваліфікації ЧС-2019
Змінився фаворит матчу Чорногорія – Україна
Змінився фаворит матчу Чорногорія – Україна
Збірна України грає 17 вересня виїзний матч кваліфікації чемпіонату світу
Чорногорські зірки Звездана: суперник збірної України
Чорногорські зірки Звездана: суперник збірної України
Збірна України грає проти Чорногорії в кваліфікації чемпіонату світу
Estafeta