Всі категорії новин
Дмитро Липовцев: баскетбол починає виходити з ями

Дмитро Липовцев: баскетбол починає виходити з ями

Форвард Черкаських Мавп та гравець збірної України з баскетболу 3х3 згадав у інтерв'ю ua.tribuna.com початок кар'єри в українській Суперлізі та розповів про зміни, які сталися в українському баскетболі останнім часом. 

- Ви більше класичний баскетболіст чи гравець у баскетбол 3х3?
- Баскетболіст. Можливо, мене знають більше через те, що граю за збірну 3х3 - більше регалій, більше виграли. Багато нюансів - набагато більше вирішує фізика, ніж в класичному баскетболі. Коли був молодий, грав в Москві - там і заразився баскетболом 3х3, адже в Україні він тільки зароджувався.

- А де більше заробляєте?
- У класичному баскетболі.  Баскетбол 3х3 зараз не приносить ніякого доходу. Щоб приносив, потрібно під час баскетбольного сезону їздити по Мастерсам і Челленджерам.
Це зовсім різні види спорту. Вони схожі, але баскетболістам все важче грати в 3х3. Серби, словенці весь час грають в 3х3 - вже відчувають дрібні фішечки, нюанси. У баскетболістів проти них менше шансів.
Часто кажуть: «Чому баскетболісти там грають? Нехай баскетболісти 3х3 їдуть». Але вони об'єктивно слабші. Якщо гравці 3х3 у нас виграють, то нехай їдуть на турніри - немає питань. М'яч в кільце треба ж забивати, а цього довго вчитися.

- Прямо зараз баскетболом в Україні можна заробити на безбідну старість?
- На безбідну не вийде. Раніше був зовсім інший час, зовсім інші суми - легіонери вивозили звідси сотні тисяч доларів. Зараз такого немає, але чемпіонат рівніший - мені набагато більше подобається. У той час була гарна картинка, приїжджав якийсь Ель-Амін за мільйон грати. А той же Пашка Ревзін сидить і дивиться. Українці ніякої ролі не грали, отримуючи зовсім мало часу. Це був комерційний чемпіонат: давали гроші, приїжджали актори. Вони багато забивали зверху, робили шоу. А зараз багато українських хлопців розкривається. Так краще.

- Баскетбол починає жити за принципом - витратили стільки, скільки заробили? Або просто зменшилися суми на зарплати?
- Раніше багаті дядьки давали величезні суми. Зараз все більш-менш вирівнялося. Зрозуміло, що баскетболом ще не заробляють, але вже є рух - популяризація, зали забиваються. Згодом має окупатися.

- Граючи за багату Говерлу, розуміли, що баскетболіст Дмитро Липовцев не вартий тих грошей, які отримує?
- Я отримував дуже мало - того і коштував. Це ж перший сезон у Суперлізі - але мені вже було 27 років. Іноді було дико. Приходжу за зарплатою - в гривнях отримую стопку менше, ніж легіонери в доларах. Переді мною були сезони, коли в Донецьку і Азовмаші українці отримували шалені гроші - називали суми, купували квартири, а я сиджу з тисячею-півтори доларів. Як пацан серед них.

- Навіть топових наших баскетболістів майже не впізнають на вулицях. Чому?
- А капітана збірної з волейболу впізнають? Все залежить від реклами. Зараз тільки перші кроки - починають баскетбол по телевізору показувати. Ми на вірному шляху.
Один футбольний клуб може легко закрити бюджет суперліги - я про Динамо чи Шахтар. Навіть зарплати пари гравців вистачить.

- Ви граєте в баскетбол в Україні, коли пройшов «золотий» час. Багато клубів винні гроші?
- Говерла та Кривбас. У Кривбасі ми грали заради тренера, заради Плеханова. Поважали його як чоловіка, а він просив грати.
Ми сподівалися на кіношну чесність. Коли не заплатили один місяць, кажуть: «Слово пацана - ми тобі заплатимо». Йти - гроші згорять. Або чекати. У Кривбасі ми так і чекали. Сподівалися хоч щось отримати. Це дуже важкий вибір. Адже йдеш в інший клуб, а там потрібно ще місяць працювати, щоб отримати першу зарплату.
Практично чотири місяці в Кривбасі не платили. А потім клуб розпався, до кого звертатися? Пшик. Благо, що Михайло Бродський нам допоміг. У мене був момент, коли я запитав: «Продавати машину чи ні? Мені нема чого їсти». Президент клубу говорить: «Почекай, зараз все закриємо». Якби не Бродський, було б дуже важко.

- Як хлопцям, які тільки починали грати і ще нічого не встигли відкласти?
- У тому то й справа, що у мене цього багажу не було. У хлопців досвідчених щось і було - вони вже крутилися в Суперлізі. А я тільки прийшов з Говерли, яка мені дуже заборгувала. А тут - подвійний удар.

- В Говерлі було так само?
- Якраз почалася війна, а у нас зарплата до долара прив'язана. Нас попросили підписати нові контракти - щоб отримувати за старим курсом. При тому, що тодішній курс був в три рази більше. Ми отримували по курсу в 12, а курс був 36 або 38. Це караул взагалі. Нам сказали: «Ми все розуміємо. Так що можете йти». А йти було нікуди. Ми грали за 80-100 доларів за матч. Зарплат уже не було, тільки за матчі платили.

- Закордон не було бажання виїхати?
- Було. Але я не такий гравець. У мене практично немає статистики. Насамперед, коли тренер бере гравця, а тим більше легіонера, дивиться забиті окуляри, підбори, передачі. У статистиці не пишуться заслони і захист. А зараз були варіанти, але різниці в грошах немає, а ім'я потрібно заробляти з нуля.

- Прямо зараз в Україні теж приїжджають легіонери. Здається, що «лівих» дуже багато - раніше таких було одиниці. Чи згодні?
- До нас їдуть не такі вже й дорогі. Це як лотерея - можеш вгадати чи ні. Круту нарізку можна зробити з будь-якого гравця - суперзірка. Ти ж оплачуєш гравцеві квиток сюди, якщо не підійде - квиток назад. Тому тренери дуже прискіпливо вибирають баскетболістів.

- В Україні немає крутих агентів, які б захищали інтереси баскетболістів?
- Агент може піти в контри з клубом і почати воювати за гравця, вимагаючи віддати зарплату. Але деякі гравці самі цього не хочуть - створюється ситуація конфліктного баскетболіста. Якщо ти не топ-рівня, то складно. Наприклад, у разі затримки, Діма Глєбов міг спокійно прийти на тренування в тапочках і сказати: «Я не буду тренуватися. Давайте зарплату». Всі розуміють, що це гравець топ-рівня і починають ворушитися. А якщо прийде Микита Руслов або Ваня Ткаченко і скаже, що не буде тренуватися, йому дадуть відповідь: «До побачення». І все.
В Україні ж немає закону про спортивні контракти. Можна йти в суд, але заплатити копієчку. І навіть якщо ти виграєш, є нюанси. Клуб може юридично закритися, створюється новий з іншою назвою або різницею в одну букву. І все - гроші полетіли в трубу. Вони є хіба що віртуально.

- Потрібно вміти бути терпилою?
- Потрібно вміти балансувати. Знати, де натиснути, а де стиснути зуби і потерпіти. Час важке, надто тиснути не можна. Можна потрапити в халепу і заробити репутацію скиглія. Якщо затримка в пару тижнів - можна ж зрозуміти. Баскетбол тільки-тільки починає виходити з ями.

Новини по темі
Підсумки Суперліги 2024/25: найкращі снайпери чемпіонату
Підсумки Суперліги 2024/25: найкращі снайпери чемпіонату
Відзначаємо гравців, які були найнадійнішими та найнебезпечнішими на периметрі
Підсумки сезону Суперліги Favbet: командні рекорди
Підсумки сезону Суперліги Favbet: командні рекорди
Згадаємо головні команді досягнення чемпіонату України, які підкорилися клубам елітного дивізіону.
Черкаські Мавпи з бронзовим кубком Суперліги завітали до Черкаської ОВА
Черкаські Мавпи з бронзовим кубком Суперліги завітали до Черкаської ОВА
Очільник області щиро привітав команду з вагомим досягненням, подякував за внесок у розвиток спорту в регіоні
Підсумки сезону Суперліги Favbet: топ-5 кращих молодих гравців чемпіонату
Підсумки сезону Суперліги Favbet: топ-5 кращих молодих гравців чемпіонату
Відзначаємо гравців, які проявили себе в сезоні 2024/25
Павло Буренко увійшов у топ-3 історичного рейтингу Суперліги за передачами
Павло Буренко увійшов у топ-3 історичного рейтингу Суперліги за передачами
В останньому матчі сезону захисник Київ-Баскету зумів обійти Дениса Лукашова
Тимофеєнко виграв у Буренко битву в історичному рейтингу Суперліги за реалізованими триочковими
Тимофеєнко виграв у Буренко битву в історичному рейтингу Суперліги за реалізованими триочковими
Станіслав Тимофеєнко увійшов до топ-10 за реалізованими триочковими
Медальні серії Суперліги Favbet: топ-10 моментів
Медальні серії Суперліги Favbet: топ-10 моментів
До вашої уваги головні хайлайти вирішальних протистоянь сезону
Дніпро став чемпіоном України сезону 2024/25
Дніпро став чемпіоном України сезону 2024/25
Дніпряни зробили другий поспіль «золотий дубль»
Станіслав Тимофеєнко — MVP сезону Суперліги Favbet 2024/25
Станіслав Тимофеєнко — MVP сезону Суперліги Favbet 2024/25
Капітан Дніпра другий рік поспіль став найціннішим гравцем сезону
Михайло Бублик за підсумком сезону отримав нагороду імені Олександра Сальникова
Михайло Бублик за підсумком сезону отримав нагороду імені Олександра Сальникова
Захисник збірної України став кращим скорером сезону Суперліги Favbet.
Єгор Сушкін обраний найкращим молодим гравцем Суперліги Favbet
Єгор Сушкін обраний найкращим молодим гравцем Суперліги Favbet
Лідер Київ-Баскета отримав індивідуальну відзнаку в своєму дебютному сезоні
Володимир Конєв визнаний найкращим форвардом Суперліги Favbet
Володимир Конєв визнаний найкращим форвардом Суперліги Favbet
Лідер Дніпра вдруге поспіль здобув цю індивідуальну нагороду
Михайло Бублик став найпрогресуючим гравцем Суперліги Favbet
Михайло Бублик став найпрогресуючим гравцем Суперліги Favbet
Захисник збірної України був нагороджений після завершення фінальної серії в Дніпрі
Favbet
voda ua
tascombank
swift