Борис Рижик: головне, щоб суддівські помилки не були упередженими

Борис Рижик: головне, щоб суддівські помилки не були упередженими
01 лютого 2016, 14:07Суддівство

У Києві відбувся традиційний міжсезонний семінар-тестування арбітрів та комісарів 25-го чемпіонату України з баскетболу дивізіону "Суперліга Фаворит Спорт". Про подробиці його проведення розповідає голова технічної комісії ФБУ Борис Рижик


- Які критерії оцінки фізичного стану суддів?
- Тестування з фізичної підготовки судді проходять двічі на рік. Передсезонний семінар, який зазвичай проходить у серпні-вересні, і міжсезонний у січні. Це так зване біп-тестування ФІБА. Воно обов`язкове для усіх суддів не лише в Україні, а й у Європі. 84 відрізка люди мають пробігти за десять хвилин за метрономом, пришвидшуючи темп. Окрім фізичного тесту є теоретичний. У комісарів два тестування – на знання правил та регламенту.


- Чим відрізняється підготовка комісарів і суддів? Що мають знати ті та інші?
- Правила мають знати усі. І судді, і комісари. Усі без виключення. Судді і комісари відрізняються тим, що одні на майданчику складають фізичне тестування, тому вони мають бути добре готові фізично. Комісари мають знати і правила, і регламент змагань. Плюс секретарська робота.


- З фізичним тестуванням зрозуміло. Судді мають бути у формі. Які критерії оцінки теоретичного тестування?
- Теорія – це 25 запитань з правил гри. Є припустимий відсоток погрішності. П`ять помилок дозволено зробити у 25 відповідях. Якщо ця норма перевищена, іспит не складено. Але повірте мені, пересічна людина наробить помилок набагато більше, якщо навіть судді мають право на таку погрішність.

- Хто рахує помилки?
- У нас є національний інструктор Володимир Драбіковський. Усіх суддів ФІБА перевіряє і затверджує він. І суддів і комісарів. Їх у нас теж троє. Вони складають тест англійською мовою. Оскільки ці результати відправляються до ФІБА. Решта суддів та комісарів складають тестування українською або російською мовами. Запитання ідентичні. Ну може трохи відрізняються.


- Як зменшити кількість суддівських помилок?
- Важливо помилятися якогома менше. Але судді – не роботи, вони люди, а тому помилялися і помилятимуться. Адже гравці теж не безпомилково грають. Це нормально. Головне, щоб не було упереджено.


- Якщо суддя під час тестування припустився більше п`ятьох помилок, наскільки серйозними будуть санкції до нього, на який період часу він може бути відсторонений від ігор?
- Усі покарання і санкції прописані у регламенті та затверджені на президії. У нас був випадок у цьому сезоні, який дійсно вплинув на результат. Це гра у Запоріжжі, в якій Запоріжжя приймала Волиньбаскет. Гравець закинув вирішальний кидок, не вклався у час, це людський чинник. Суддя зарахував гол. Помилився. Був відсторонений на два тижні від обслуговування матчів і він, і комісар зустрічі. Це життя. В якому не обійтися без помилок. Головне, щоб вони не були упередженими. Є комісія, у тому числі технічна комісія, яку я очолюю, і дисциплінарно-правова комісія, у разі виникнення подібних інцидентів ми збираємося разом і приймаємо рішення.


- Які відеофрагменти ви обрали для загального обговорення?
- Завжди на будь-яких семінарах найголовніше – вірно визначити винуватця зіткнення. Кому був фол і чи був він взагалі. Це найголовніший критерій. Також ми розглядали моменти з механіки, тобто обрання правильної позиції судді на паркеті для оцінки того чи іншого епізоду.