Борис Рижик: намагаюся працювати з резервістами особисто

Борис Рижик: намагаюся працювати з резервістами особисто
01 листопада 2016, 09:16Суддівство

Голова технічної комісії ФБУ Борис Рижик розповів, як арбітру вийти на рівень суддівства матчів Суперліги. Оскільки розмова відбулася під час повторного тестування українських арбітрів, Рижик пояснив, хто складає запитання для іспитів.

- Це стандартні тести ФІБА, нічого нового. З 25 відповідей на запитання можна зробити п’ять помилкових. Але в Україні на тестуваннях загальний рівень знань доволі високий, здебільшого на теоретичному іспиті припускаються не більше трьох помилок. В основному – пару помилок. На мою думку, це нормальний результат – десь дається взнаки неуважність, десь – нервова напруга. Але більше п’яти? Я вважаю, що і 5 – це забагато. Але є стандарт – 20 відсотків. Це 5 помилок. Ми вважаємо – 5 помилок – ще склав, 6 – вже ні. Протягом 30 хвилин потрібно відповісти на 25 запитань.

- В усіх вони однакові?
- Звичайно, ні. Маємо три-чотири варіанти відповідей. Залежно від того, скільки людей беруть участь у тестуванні. Вони ж сидять поруч, є спокуса списати одне в одного. Треба це унеможливити. Тому якщо складають 30 людей, ми робимо 4 варіанти. Якщо 20 – робимо три варіанти.

- Запитання для тестувань отримуєте з ФІБА?
- Ні, варіанти запитань формує Технічна комісія ФБУ. Потім я на правах голови цієї комісії їх затверджую. Але я вже складаю тестування англійською мовою, такий порядок для арбітрів ФІБА. І у суддів ФІБА іспити приймає національний інструктор Володимир Драбіковський. Для нас варіанти запитань формує він. Схема складання та ж сама – 25 запитань, півгодини на іспит.

- А самі запитання ви формулюєте з документів ФІБА, чи берете з власної практики?
- Цих запитань в інтернеті можна знайти у більш ніж достатній кількості. Зауважу, що половина запитань завжди – з нових інтерпретацій правил. За великим рахунком правило і його інтерпретація – одне й те саме. Просто інтерпретація – це оновлення правил у цьому сезоні. Але вони незначні. Йдеться про дрібниці.

- Усі арбітри і комісари мають спільну дату перескладання?
- Так. Нема різниці, чи ти арбітр Суперліги, чи вищої. Ось і цього разу тестування проходили два арбітри з Суперліги, три – з вищої ліги, інші – з нижчих ліг. Тепер, склавши тестування, вони можуть стати до роботи вже з першого жовтня, отже отримують можливість обслуговувати матчі чемпіонату України. Звичайно, арбітри Суперліги і Вищої ліги мають різні запитання. У перших вони складніші.

- А як з арбітра вищої ліги стати арбітром Суперліги ?
- Потрібно потрапити до резерву Супенрліги. У нас є таке. Цього року три людини перебувають у резерві Суперліги. Вони отримають можливість себе проявити. Тобто, умовно, отримають N-ну кількість матчів, як правило, це 2-3 поєдинки, ми на них подивимося. І, звісно, вони не припиняють судити матчі вищої ліги. За підсумком цих переглядів ми приймаємо рішення – переводити конкретного арбітра на суддівство матчів Суперліги чи ні. Такий шанс є у кожного і технічна комісія вирішує, скіотки людей буде у резерві. Цього року їх три. А може взагалі не бути нікого. Ми дивимося на результати, що їх демонструє людина на семінарах, і на попередній сезон.

- Тобто судді обслуговують матчі вищої ліги і заявляють про своє бажання працювати на матчах Суперліги?
- Усі бажають обслуговувати матчі Суперліги, але є люди, які дійсно подають якісь сподівання, є початківці, є ті, хто умовно кажучи не зможуть піднятися вище свого рівня.

- Тобто ви контролюєте, хто як судить, і ставите людину у резерв.
- Так, і даємо можливість себе проявити у матчах. Звісно, плей-оф суперліги вони не судитимуть, тільки матчі регулярного чемпіонату. Після цього спираючись на якість роботи на матчах Суперліги і, звісно, вищої ліги робимо висновки. Не сумніваюся, що у вищій лізі ці судді одні з найкращих. Тому вони і потрапили до резерву. Серед тих, хто перебуває у нас на олівці для постановки у резерв, ми віддаємо перевагу молодим, тобто суддям до 30-35 років.

 

- І тоді, якщо ці судді добре проявлять себе у резерві, вони можуть бути допущені до обслуговування матчів в елітному дивізіоні?
- Як голова технічної комісії ФБУ я рекомендую кандидатури. Сама комісія на засіданні розглядає їх, затверджує і рекомендує на розгляд Президії ФБУ. Якщо є рекомендація технічної комісія, Президія, як правило, затверджує ці кандидатури. Це наша робота їх підготувати. Як правило, я намагаюся судити матчі разом з ними. Звісно, при всій повазі до кандидатів їх не поставиш на матч Будівельник – Дніпро. Тим більше, що у нас відбувається жеребкування суддів. Я не можу просто взяти і поставити. Існує формула жеребкування. Як відбувається процедура призначення арбітрів на матч? Відбувається жеребкування, йому передує формула. Наприклад, гра Будівельник – Дніпро. Формула 1-1-2. Це значить. Що цей матч обслуговуватимуть два судді з першої групи і один – з другої групи. Це вважається дуже сильна бригада. Якщо гра, я не хочу зачепити чиїхось почуттів, але усе ж таки, якщо гра Будівельник – Волинь, тоді формула буде 1-3-3. Або ж 2-3-3. Тобто з першої групи буде 1 арбітр, чи з другої, як в другому випадку, і двоє – з третьої групи. Звісно, ця бригада за рейтингом менш сильна. А може бути формула 1-2-резерв. Тобто, на Будівельник – Волиньбаскет ми можемо резерв поставити, а на Будівельник – Дніпро, чи Хімік – Будівельник не можемо резервістів поставити. Тому дивимося розклад матчів, турнірну таблицю, хто на якому місці і визначаємося. І здебільшого з резервістами я намагаюся судити особисто. Або ж хто-небудь з першої групи. Але 80% матчів намагаюся я закривати. Таким чином, я наглядно бачу, як конкретний резервіст працює. Це значний челендж для нього, бо ж людина переживає, хоче з найкращого боку себе проявити. Це життя.