Головний тренер жіночої збірної України Володимир Холопов дав розгорнуте інтерв’ю на початку зборів команди перед Чемпіонатом Європи. Вони розпочалися 8-го травня у київській Пущі Водиці. 18 і 19 травня збірна проведе перші спаринги - на виїзді зі збірною Латвії.
- Ми розпочинаємо тренувальні збори не зовсім оптимальним складом, ряд гравців з різних причин не змогли дістатися табору збірної. Хтось заліковує травму, хтось ще дограє чемпіонат, як то Аліна Ягупова, Людмила Науменко, Ольга Мазніченко у Франції. Ряд гравців доїдуть через певний час, але оскільки склад збірної – це 24 гравця, тож кожний має усвідомлювати, що має шанс потрапити на чемпіонат Європи, брати участь у тренувальному процесі і бути у складі команди. Так, ті гравці, що раніше не залучалися, або ж залучалися час від часу, зараз отримали виклик і зможуть взяти участь у перших зборах і, думаю, цим складом виїдемо на дві товариські гри до Латвії. Кожний гравець з розширеного списку збірної матиме можливість зарекомендувати себе і проявити у суперництві з міцними латвійками.
- Що важливо зробити до латвійських спарингів – поставити командну гру серед новачків, а потім знову повторюватися?
- Тому ми не будемо ставити досконально. Обмежимося тим, що ми спробуємо підвести до одного знаменника фізичні кондиції гравців. У нас є ряд гравців, які закінчили чемпіонати кілька днів тому, кілька тижнів тому, усіх треба привести до одного рівня готовності. Безумовно, ми займемося тактикою, але це не буде об’ємна тактика, щоб потім не витрачати час на повторення 1000 разів одного і того самого. Ми пояснимо принципи, що використовуватимемо проти гри у пікенролах, особистий і командний захист, пресинг. Пояснимо, але відшліфовувати – це потребує багато часу і головне оптимального складу.
- Хто і коли встигне приєднатися до збірної перед латвійськими спарингами?
- У нас ще виникла інша проблема, звісно, її можна вирішити – це отримання віз. Деяких гравців ще нема в Україні і для того, щоб вони отримали візи, вони мають повернутися в Україну. У них були трирічні візи, вони закінчилися, потрібен час, щоб їх отримати знов. До виїзду у Латвію могла б приїхати і Дубровіна, у нас була домовленість, але вона е встигає по документах, Стащук Олена приїде, Д’Андра Мосс, Катя Римаренко відпросилася на тиждень з’їздити додому, вона тільки-но закінчила сезон, повернеться вже після Латвії. Тая Удоденко, Аня Зарицька приїдуть – фактично усі за виключенням п’яти гравців. Завидна приїде 9 травня.
- Чи є шанс у тих, хто приїдуть до виїзду до Латвії, отримати візи.
- Я сподіваюся. Але ж ви самі розумієте – отримання віз це непередбачуваний момент. Якщо вдасться менеджеру збірної (Наталі Жержеруновій – ред.) з цим впоратися, буде дуже добре.
- Катя Дорогобузова вже встигла відпочити після завершення чемпіонату Польщі, у якому фізичному стані перебувають гравці з українського чемпіонату?
- Вони перебувають у різному стані – хтось вже скучив за баскетболом, його тягне грати, а хтось – навпаки. Наше завдання – більше навантажувати бажаючих грати, одним дати можливість втягнутися у робочий процес, а інші щоб не випали з нього, з тієї форми і з тих оптимальних кондицій, у яких вони знаходилися у фіналі плей-оф Чемпіонату України.
- Ви кажете, що не будете вдаватися у деталі і розтлумачувати тонкощі командної гри, щоб потім не повторюватися, тобто, цим дівчатам, або ж більшості з них, ви поясните, що прийшов час рушати додому, бо приїхали інші?
- Я так не кажу. Навпаки, перед першим тренуванням я сказав дівчатам – ви отримали шанс проявити себе у збірній і реально, хто може ним скористатися, зобов’язаний це зробити. 12 гравців на чемпіонат Європи виїздять тільки 14 червня. А до цієї дати є багато часу і будь-який гравець може себе проявити і може мене зацікавити, переконати, що він незамінний і гідний місця в остаточному складі збірної. Маю на увазі тих гравців, хто зараз перебувають на зборах. Не можна так казати – дівчата приїхали, побули, і все – до побачення. Ні! Приїхали і проявіть себе. Хто себе проявить, має шанс потрапити у збірну.
- В умовах жорсткої конкуренції важливо зберегти сприятливий мікроклімат у команді. Уявіть, що хтось з молодих витіснить досвічених гравців?
- Усе можливо, хоча зробити це їм буде складно. Ви знаєте – що основні гравці , досвічені, які виступають за кордоном, психологічно стійкі, і фінал чемпіонату Європи – це не ті змагання, де можна робити якісь експерименти. Щоб хтось закріпився з новобранців, він має дуже дуже добре себе зарекомендувати.
- Часу вистачить, щоб якісно підготуватися до чемпіонату Європи?
- Часу предодстатньо. Головне завдання – зібрати сьогодні повний склад, щоб усі доїхали з тих, на кого розраховую.
- Медальні сподівання, пов’язані зі збірною, можуть психологічно тиснути на ваших підопічних?
- Я думаю, що усі ці речі, які роздуваються навколо збірної, мовляв ми маємо стати чемпіонами, бо обіграли двічі збірну Сербії – це трохи ілюзія. Так, ми дійсно обіграли Сербію – чинних чемпіонок Європи. Але щоб стати чемпіонами Європи по-справжньому, треба проробити дуже великий шматок роботи, має співпати багато обставин. Не так усе легко і просто. У нас дуже серйозна група. Я вже говорив, що для мене вона залишається групою смерті, одна з найсильніших. Дуже сильні команди Чехії, Угорщини, іспанки не потребують представлень, вони срібні призерки Олімпіади. Безумовно, хочеться, але те що хочеться і зробити це – між ними дуже великий крок. Ми прагнутимемо досягти максимального результату, усі працюватимемо і можете не сумніватися – ми витиснемо максимальний результат. Але який він буде, ми побачимо 25 червня. Безумовно, дівчата відчувають певний тиск. Одне діло, коли про Україну говорили – команда нічого особливого, ну, є там Аліна Ягупова, і все. Але зараз ситуація змінилася – її розглядають, як команду – лідера, команду – претендента і це вантаж, який дівчата тягнуть на собі, і я не хоті би, щоб усе це нагніталося. Мовляв ви мусите бути першими – ми зробимо усе.
- Цього року буде ділема між класичним баскетболом і стрітболом (баскетболом 3х3 – ред.). Зарицька, Спітковська, Мазніченко – у вашому списку, кого віддасте Юрію Процюку?
- Я за своїми повноваженнями несу відповідальність за увесь жіночий баскетбол в Україні. Ми зробимо такий баланс – у мене існує домовленість з рядом гравців, якщо я побачу, що гравець буде 13 або 14-м, я його не триматиму до останнього, зроблю усе, щоб вони підготувалися до чемпіонату світу 3х3. Це теж для нас рейтингові змагання, і для країни, і для ФБУ. Я відпущу цих людей раніше, щоб вони краще підготувалися у складі збірної 3х3 до чемпіонату світу.
- Наскільки корисними будуть спаринги з Латвією?
- Це напрочуд сильна команда, з командою ТТТ-Ріга я зустрічався цього року, коли керував Авангардом у Східно-Європейській Лізі. Ми мали від них проблеми, дуже гарна команда за своїм стилем, високі снайперські якості у гравців – це все етап підготовки. Тут нема глобальних завдань. Побачу по тих гравцях, хто зараз на зборах, хто наскільки готовий грати на високому рівні.
- На якому етапі відновлення Малашенко?
- Вона зараз заліковує спину. Є тверде переконання, що вона візьме участь у чемпіонаті Європи. Вона підключиться до команди пізніше, до кінця травня займається реабілітацією, може пощастить, побачу її ще до турніру у Франції, якщо ні – після нього.
- Ягупова і Науменко, коли вони приєднаються? 10 травня у них матч чемпіонату Франції.
- Я думаю, вони зможуть приїхати у розташування збірної, якнайскоріше. Не бачу жодних причин, щоб їм хотілося їхати відпочивати – тут є гарні умови, відновлювальні процедури, подруги, вони дуже комунікабельні дівчата, у колективі їм набагато комфортніше, ніж кудись їхати на відпочинок. Може на день заскочать додому, і у збірну.
- Але навантажень буде на них менше?
- Звісно, ми підтримуватимемо їхню форму, підхід буде диференційованим до усіх.
- Які позиції перед Євробаскетом вас непокоять?
- Нічого мене не непокоїть, я просто хочу, щоб вони зібралися однією командою і почали роботу. Той, хто не хоче грати за збірну, я не буду викликати. У збірній гратимуть фанати і патріоти України, які хочуть досягти чогось у Європі. З такими мені хочеться працювати. А з тими, хто не бачить у цьому сенсу, я не бачу сенсу з ними працювати.