В чемпіонаті України ВЮБЛ серед юнаків в цьому сезоні трішки змінився формат в порівнянні з минулими двома сезонами. В цьому сезоні за медалі у вирішальному етапі буде боротись не чотири, а шість команд – Фінал шести.
Наразі в п’яти з шести вікових категоріях завершився другий етап і в чотирьох з цих категорій визначились топ-8 команд. У віковій категорії до 2009 року є шість з восьми команд топ-8 (ще одна четвірка команд учасників третього етапу визначить найближчим часом), а у категорії до 2011 року народження після другого етапу визначились топ-16 команд.
На третьому етапі (на четвертому для вікової категорії до 2011 року народження) вісім команд зіграють в одне коло, а потім кращі вийдуть у Фінал шести.
Фінал шести пройде протягом трьох днів. Перші дві команди, які визначаться за підсумками попереднього раунду, перший день пропускають. Гратимуть третє місце з п’ятим, а четверте – з шостим. Переможці виходять у півфінали на команди, які відпочивали, а колективи, що програють, розіграють п’яте і шосте місця. Полуфіналісти ж розіграють медалі чемпіонату України.
Розглянемо, хто продовжує боротьбу за медалі чемпіонату України ВЮБЛ та відзначимо індивідуальні досягнення перших двох етапів.
ВЮБЛ серед юнаків 2008 року
Учасники третього раунду: СДЮСШОР ім.Літвака Б.Д. (Одеса), КДЮСШ-2 (Харків), Рівненщина-ОСДЮСШОР (Рівне), КСЛ (Київ), ДЮСШ-1 (Київ), СДЮШОР з баскетболу (Київ), СДЮСШОР-5 - ДФКС (Дніпро), КДЮСШ-БК Тернопіль
Головними фаворитами є чемпіон минулого сезону Рівненщина-ОСДЮСШОР, чемпіон сезону 2022/23 СДЮСШОР-5-ДФКС, учасники Фіналу чотирьох двох останніх сезонів СДЮСШОР ім. Літвака Б.Д., а також фіналісти минулого сезону столична ДЮСШ-1. Всі чотири команди пройшли другий етап без поразок з результатом 3-0.
Це випускний рік для команд цієї вікової категорії, тому кожен буде старатись, щоб саме їх команда стала чемпіоном.
Найкращим гравцем перших двох етапі за рейтингом ефективності є лідер одеської СДЮСШОР ім. Літвака Б.Д. Нікіта Бешетя, який йде другим за результативністю (28.5 очка) та входить до топ-10 за підбираннями (10.5). РЕ 32.8
Найрезультативнішим гравцем став Максим Шаповалов (36.4 очка за гру), щоправда його команда з Чернівців не потрапила до топ-8. Кращим асистентом є Роман Мануйлик з Рівненщини-ОСДЮСШОР (6.5 асистів), а за підбираннями кращим є Андрій Зачепило з полтавської ПСДЮСШОР-2 (15.6 підбирання), яка не гратиме в топ-8.
Максимум двох етапів:
Ефективність: 54 – Максим Шаповалов (ЧОДЮСШ-Академія ЧЕ Баскет)
Очки: 57 – Максим Шаповалов (ЧОДЮСШ-Академія ЧЕ Баскет)
Підбирання : 21 – Єгор Кошелев (СДЮСШОР-5-ДФКС)
Передачі: 11 – Олексій Авасілой (ЧОДЮСШ-Академія ЧЕ Баскет), Владислав Мельничук (СДЮСШОР ім. Літвака Б.Д.), Богдан Душний (КІВС СБК Львів)
Перехоплення: 10 – Євген Кіцик (КДЮСШ-БК Тернопіль), Владислав Тібєйкін (ДЮСШ-1 Київ)
Блоки: 8 – Єгор Кошелев (СДЮСШОР-5-ДФКС)
ВЮБЛ серед юнаків 2009 року
Учасники третього раунду: СДЮШОР з баскетболу (Київ), СДЮСШОР ім.Літвака Б.Д. (Одеса), ЮДЮСШ (Южне), Збірна Київської області-СПОРТЛІЦЕЙ-ДЮСШ-1 (Біла Церква), СДЮСШОР-5 - ДФКС (Дніпро), МСДЮСШОР (Вінниця)
В останній групі другого етапу зіграють: ЗОДЮСШ (Ужгород), Академія Говерла (Івано-Франківськ), КДЮСШ Маяк Оболоні (Київ), ДіДіБао (Кам'янець-Подільський)
Чемпіони 2023 року СДЮСШОР ім.Літвака Б.Д. та чемпіони 2024 року СДЮСШОР-5 - ДФКС (Дніпро) вже пробились до топ-8. Втім, одесити на другому етапі програли столичній СДЮШОР з баскетболу, потужно виступає в цьому сезоні команда з Южного.
В останній групі більше прогнозується вихід до топ-8 бронзового призера минулого сезону ЗОДЮСШ з Ужгорода та бронзового призера 2023 року Академії Говерли, хоча у команд з Києва та Кам'янця-Подільського своя думка з цього приводу.
Найрезультативнішими гравцями в цій віковій групі є Богдан Бойко з ДіДіБао (32.0 очка) та Артем Дьордяй з ЗОДЮСШ (30.0 очка), хоча вони ще не зіграли матчі другого етапу. За передачами кращим став Остпак Петрик з Вінниці, а за підбираннями – Ігор Рубленко з Білої Цервки.
Максимум двох етапів:
Ефективність: 47 – Юрій Грушевський (ДЮСШ Вишневе)
Очки: 40 – Богдан Кельман (ПСДЮСШОР-2 Полтава)
Підбирання : 24 – Юрій Грушевський (ДЮСШ Вишневе)
Передачі: 12 – Остап Петрик (МСДЮСШОР Вінниця)
Перехоплення: 11 – Богдан Кельман (ПСДЮСШОР-2 Полтава)
Блоки: 6 – Владислав Шмагло (СДЮСШОР-4 Миколаїв), Матвій Перекрестенко (МСДЮСШОР Вінниця) , Михайло Андрущенко (КДЮСШ-1 Черкаси)
ВЮБЛ серед юнаків 2010 року
Учасники третього раунду: Прометей (Слобожанське), ПСДЮСШОР-2 (Полтава), ЗОДЮСШ (Ужгород), СДЮСШОР ім.Літвака Б.Д. (Одеса), СДЮСШОР-5-ДФКС (Дніпро), ДЮСШ-1 (Київ) СКЦ -Плоскирів (Хмельницький), ОКДЮСШ (Чернігів)
Дніпровська СДЮСШОР-5-ДФКС виграла чемпіонат України в цій віковій групі в 2021 році, але останні два сезони чемпіоном стає ЗОДЮСШ, яка якраз дніпрян двічі обіграла у фіналі. Також у вісімці бронзові призери 2024 року Прометей, 2023 року ОКДЮСШ Чернігів та 2021 року СДЮСШОР ім.Літвака Б.Д., а команда Хмельницького минулого року стала четвертою.
Тренер ПСДЮСШОР №2 Максим Кравець: У третій етап ВЮБЛ-2010 заходимо як "темна конячка"
Найрезультативнішими гравцями в цій віковій групі є Іван Комок з ОКДЮСШ Чернігів (37.2 очка) та Артем Дьордяй з ЗОДЮСШ (35.7 очка), найбільше передач у Нікіти Стаматі з Одеси (5.6), за підбираннями серед команд учасниць другого етапу кращим є Родіон Тимченко з Прометея (14.4).
За рейтингом ефективності кращим стали Артем Дьордяй (39.0) і Кирило Васильєв з СДЮСШОР-5-ДФКС (35.0).
Максимум двох етапів:
Ефективність: 52 – Станіслав Готяш (ЗОДЮСШ)
Очки: 46 – Іван Комок (ОКДЮСШ Чернігів)
Підбирання : 24 – Дмитро Шульга (ОКДЮСШ Чернігів)
Передачі: 10 – Станіслав Готяш (ЗОДЮСШ), Єгор Бєланов (ЧОДЮСШ – Академія ЧЕ Баскет)
Перехоплення: 14 – Юрій Катрич (ДЮСШ-16-Юніс Київ)
Блоки: 15 – Владислав Котелевець (КДЮСШ-2 Харків)
ВЮБЛ серед юнаків 2011 року
В топ-16 чемпіонату України ВЮБЛ серед юнаків 2011 року народження зіграють 12 команд, які в своїх групах зайняли перші два місця: СДЮСШОР-5 (Дніпро), Збірна Черкаської області-Черкаські Мавпи, СДЮСШОР ім. Літвака Б.Д. (Одеса), ДЮСШ-7-Рекорд (Харків), ДЮСШ-18 (Київ), КСЛ (Київ), КДЮСШ-1 (Черкаси), ЧОДЮСШ-Академія ЧЕ Баскет (Чернівці), СКЦ Плоскирів (Хмельницький), ДЮСШ-1 (Київ), ДЮСШ-1 (Чернівці), ОСДЮСШОР-БАСЛ (Рівне).
Кращими чотирма командами, серед тих, що зайняли треті місця, і які теж вийшли до топ-16, стали: Прометей (Слобожанське), ДЮСШ Фастів, КДЮСШ Маяк Оболоні (Київ) та LEMBERG BULLDOGS - ЛО ДЮСШ (Львів).
Діючим чемпіоном є команда СДЮСШОР ім. Літвака Б.Д. (Одеса), команда ДЮСШ-1 (Чернівці) є чемпіоном 2023 року і фіналістом 2024 року, двічі в останніх двох сезонах бронзу вигравала команда Прометея, а команда черкаської КДЮСШ-1 грала у фіналі 2023 року. Всі вони продовжують боротьбу за топ-8 цього сезону.
Кращим гравцем зіграної частини сезону став Арсеній Марценюк з команди Фастова, який набирав 41.7 очка за матч, а його РЕ 45.0. 19 листопада в матчі проти КДЮСШ БК Тернопіль він набрав 66 очка та зробив 28 підбирань (РЕ 81).
Кращим асистентом став Єгор Біленко зі столичної ДЮСШ-18 (6.2), а за підбираннями кращим є Василь Базилевич з ДЮСШ Коломия (23.7).
Максимум двох етапів:
Ефективність: 81 – Арсеній Марценюк (КЗ ФМР ДЮСШ Фастів)
Очки: 66 – Арсеній Марценюк (КЗ ФМР ДЮСШ Фастів)
Підбирання : 34 – Василь Базилевич (ДЮСШ Коломия)
Передачі: 14 – Микола Ярошевський (ЧОДЮСШ-Академія ЧЕ Баскет)
Перехоплення: 17 – Нікіта Стаматі (СДЮСШОР ім. Літвака Б.Д.)
Блоки: 9 – Даніїл Левченко (ДЮСШ Дружківка)
ВЮБЛ серед юнаків 2012 року
Учасники третього раунду: Прометей (Слобожанське), ДЮСШ-16-Вовча Зграя (Київ), СДЮСШОР-5 (Дніпро), КДЮСШ - БК Тернопіль (Тернопіль), Збірна Черкаської обл. – Черкаські Мавпи (Черкаси), СДЮШОР з баскетболу-Admarals (Київ), Ужгород-ЗОДЮСШ (Ужгород), СДЮСШОР ім.Літвака Б.Д. (Одеса)
Чемпіоном України в минулому дебютному для цієї вікової категорії сезоні стала команда дніпровської СДЮСШОР-5, Черкаські Мавпи були другими, а ужгородська ЗОДЮСШ завоювала бронзу. Якраз ці три команда завершили другий етап без поразок.
З показником РЕ 30.0 після другого етапу кращим у цій віковій категорії є Максим Свида з Ужгорода та Тимофій Манічев з Дніпра. Найкращим скорером є Данієл Фортуна (ЧОДЮСШ-Академія ЧЕ Баскет) – 28.5 очка, кращим асистентом Олег Шклярук з Прометея (5.3 передач), а кращим за підбираннями Єлисей Косоног (16.3 підбирань).
Максимум двох етапів:
Ефективність: 40 – Гліб Струков (Збірна Черкаської області-Черкаські Мавпи)
Очки: 34 – Данієл Фортуна (ЧОДЮСШ-Академія ЧЕ-Баскет), Артем Глущенко (КДЮСШ-1 Суми)
Підбирання : 25 – Артем Католік (МСДЮСШОР Вінниця-2)
Передачі: 10 – Гліб Струков (Черкаські Мавпи)
Перехоплення: 12 – Гліб Струков (Черкаські Мавпи)
Блоки: 4 – Мирон Клименко (СДЮСШОР-5 Дніпро), Тимофій Зубко (КДЮСШ-1 Суми)
ВЮБЛ серед юнаків 2013 року
Учасники третього раунду: Ужгород - КЗ ДЮСШ (Ужгород), КДЮСШ Маяк Оболоні (Київ), КДЮСШ-2 (Харків), КЗ ДЮСШ "Олімпійські надії" (Полтава), ОСДЮСШОР-БАСЛ (Рівне) , SBA (Одеса), СДЮСШОР ім.ЛІТВАКА Б.Д. (Одеса), МСДЮСШОР (Вінниця)
В більшості турів цієї вікової категорії, для якої це дебютний сезон ВЮБЛ, статистика матчів не ведеться, але відзначимо, що поряд з потужними дитячими школами Одеси та Рівного, лідером останніх років в різних категоріях Ужгорода до топ-8 пробились команди Полтави, Харкова, Києва, Вінниці та одеської SBA, яку тренує відомий екс-баскетболіст Андрій Кальніченко.