Стрімко наближається час відльоту збірної України з баскетболу 3х3 на чемпіонат світу. У неділю, 9 жовтня, команда вирушить до Піднебесної. А вже 12 жовтня на неї чекають два матчі Мундіалю зі збірними Нової Зеландії та Нідерландів. Чи встигнуть дівчата адаптуватися? У нас вибору немає – вважає головний тренер збірної України Юрій Процюк.
- Так, різниця між Києвом і Гуанчжоу, де відбудеться чемпіонат, становить 5 годин. Доведеться адаптовуватися. Переліт, зміна поясів, звичайно впливають на фізичний стан. Але, вибору немає.
- Нова Зеландія, ваш перший суперник, в однакових умовах з вами. Між Оклендом і Гуанчжоу теж 5 годин різниці, в інший бік.
- У цьому плані так, між нами паритет. Але я розглядаю Нову Зеландію фаворитом нашої групи. Гравці цієї команди мають досвід ігор і в Австралійському чемпіонаті 5х5, і в NCAA, і навіть одна дівчинка серед них задрафтована у WNBA. То ж ця команда досить сильна і якщо хтось вважає, що у Новій Зеландії немає баскетболу, він глибоко помиляється. Ми будемо ретельно вивчати цю команду. Зараз зібрали якомога більше інформації про неї, відеоматеріалів. Легкої прогулянки не буде, треба налаштовуватися на будь-якого суперника на чемпіонаті світу, адже там будуть зібрані найкращі збірні. І ми підняли планку збірної України досить високо на рівні Європи. Тому намагатимемося цей рівень тримати і для початку постараємося вийти з групи.
- Ви кажете, будете вивчати Нову Зеландію. У класичному баскетболі є таке поняття, як скаутинг, вивчають рухи суперниць, чи можна це застосувати до баскетболу 3х3?
- Тільки так. У баскетболі 3х3 як індивідуально можна вивчати гравців, так і тактику суперника. Дуже багато комбінацій застосовують у 3х3. Просто треба зрозуміти, як грає Нова Зеландія. Для цього я залучив двох скаутів, які зараз ретельно працюють над вивченням Нової Зеландії і надають мені інформацію. Робота ведеться планомірно. Як-то кажуть – гра триває 10 хвилин, а підготовка до цієї гри займає набагато більше часу, тому що коли гравці будуть виходити і грати, вони повинні розуміти індивідуально кожного гравця і у загальному уявляти – як грає Нова Зеландія тактично.
- Того ж дня ви не лише з Новою Зеландією зіграєте?
- За розкладом у нас на цей день заплановані дві гри. За київським часом це ве буде ранок 12-го жовтня. Отже 12-го граємо з Новою Зеландією і Нідерландами, до речі, Нідерланди перші у світовому рейтингу. Ця команда, що виступатиме на чемпіонаті світу, свого часу була переможцем Олімпійських юнацьких ігор. Команда перша у світовому рейтингу – це саме за себе усе говорить. І тому дві гри у перший день дуже важливі. День у нас буде перерва. А далі, 14-го жовтня, ми проведемо дві гри з Польщею та Індонезією. З Польщею ми зустрічалися на турнірі у Торуні, їх легше вивчити, зрозуміти, у що вони грають. Загадка для нас – команда Індонезії. Практично. Ніякого матеріалу про них немає але скаути працюють. Готуємося прохідних суперників немає. У кожному матчі гратимемо на перемогу.
- Ми спілкувалися з членом збірної Євгенією Спітковською, вона наголосила, що тренер у 3х3 може спостерігати за матчем з трибун і корегувати щось може, якщо голосно кричатиме. Ви пропишете дівчатам усі їхні кроки перед грою?
- Усе прописати наперед, звісно, неможливо. У команді, що виступала на Європейських Іграх у Баку і чемпіонаті Європи у Бухаресті, буде Ганна Зарицька. Вона – лідер і повинна потягнути дівчат за собою під час ігор. Бо у неї досвід у баскетболі 3х3 великий, вона змагалася і на першому чемпіонаті світу, і багато турнірів зіграла. Тому вона розуміє ту філософію, яку ми намагалися привити і вона має допомогти дівчатам на майданчику. Бо 3х3 дуже відрізняється від 5х5. Це зовсім інша гра, інші швидкості. Усе треба робити набагато швидше. Розумію наші мінуси, що не вдасться десь тактично підготовити команду. Бо тактика у 3х3 є вирішальною. Якщо у команди є тактичні схеми нападу, при чеку, тобто при тому, коли нам забили – це певні тактичні напрацювання. У цей короткий проміжок часу (8 і 9 жовтня – ред.) намагатимемося дівчатам пояснити що і як грати. Компенсуватимемо брак часу індивідуальними діями, обіграшем 1 в 1, захистом 1 в 1, двійками, трійками, тобто елементарними тактичними моментами з класичного баскетболу. Зверну увагу – 3х3 за два дня не готується. Тут і місяця мало, щоб підготувати команду безпосередньо до гри 3х3. І я вважаю, що розділяти вже вотрібно 3х3 від 5х5. Бо це хоча і баскетбол, але інший баскетбол.
- Ви кажете, за два дні баскетбол 3х3 не готується. Але вас тепер двоє, Разом з вами команду тренуватиме Володимир Холопов. Він допоможе адаптувати гравців 5х5 до 3х3.
- Ну, звичайно, і Даша Завидна з нами проходила збори у 3х3, має навики відбіркових ігор. Дівчата молодці, вони горять бажанням захищати честь країни, це найголовніше. Отже, якісь недоліки у підготовці можна компенсувати настроєм на гру, самовіддачею, бажанням перемогти. Це, на мою думку, буде вирішальним фактором. Завжди девіз у 3х3: жовто-сині самі сильні. Ми його будемо продовжувати втілювати у життя. Тому що, підняли рівень досить високо і намагатимемося його не опустити.