В Іспанії завершились дівочий та юнацький чемпіонати країни U-14, в яких взяли участь команди з українськими баскетболістами – центрова Анастасія Ліщук у складі Валенсії Баскет здобула срібло, а три юнацькі клуби, за які грали протягом сезону четверо українців, дійшли до стадії 1/8 фіналу.
У дівочому фіналі Мовістар Естудіантес (Мадрид) здобув перемогу над Валенсію з рахунком 72:64 (12:23, 25:15, 22:14, 13:12). Початок гри був за валенсійками, їх перевага досягала 11 очок. Але суперниці скоротили відставання та на велику перерву пішли за рахунку 38:37 на користь Валенсії. У третій чверті столичні баскетболістки вийшли вперед і довели матч до перемоги.
12-річна Анастасія Ліщук за понад 25 ігрових хвилин записала до активу 10 очок (5 з 6 двоочкових кидків), 6 підбирань, 3 передачі та 2 блок-шоти. Рейтинг ефективності (РЕ) склав 19.
Анастасія Ліщук
Додамо, що у стартовому турі групи D Валенсія програла тому ж Естудіантесу – 63:71. Але тоді Ліщук визнали найкориснішою гравчинею (MVP) всього ігрового дня. Вона майже за 31 хвилину на майданчику оформила потужний дабл-дабл: 16 очок + 17 підбирань + 3 блок-шоти. Реалізувала 7 з 12 кидків, зібрала 10 підбирань на чужому щиті, РЕ – 31.
Дві інші зустрічі групового етапу зі значно слабшими суперницями валенсійки впевнено виграли та з 2-го місця вийшли до плей-оф. У першому раунді вони знищили Сельту Зорка Рекалві, пропустивши за гру лише 18 очок (рахунок 68:18). Українка за 13:37 хвилин на майданчику здобула 4 очка й 3 підбирання.
Валенсія Баскет у чвертьфіналі пройшла титуловану Барсу (74:61), до 4 очок українська центрова додала 6 підбирань (за 21:28).
Анастасія Ліщук (на фото крайня праворуч під №22)
У 1/2 фіналу валенсійки не помітили суперниць зі Спар Гран-Канарії (67:37). Анастасії не вистачило всього 1 бала й 3 блок-шотів до трипл-даблу: 9 очок + 13 підбирань + 7 блок-шотів (за 23:35). РЕ склав 30.
У середньому за чотири гри плей-оф вона записала до активу 6.8 очка, 7.0 підбирань, 2.3 блок-шота й 1.5 передачі, РЕ – 14.5 (21:27 хвилин). Усі матчі турніру Ліщук розпочинала у стартовій п'ятірці. Раніше її неодноразово визнавали MVP в Іспанії. Наприклад, регіонального етапу ЧІ-2024 U-14 автономної спільноти Валенсія, який відбувся в травні.
Анастасія Ліщук
Найуспішніше серед українських юнаків виступив атакувальний захисник, гравець стартового складу та головний шутер Валенсії Баскет Тимофій Труш.
У групі А його команда виграла одну зустріч із трьох. У переможному матчі з Канаріас (77:66) 13-річний Тимофій за майже 26 хвилин на майданчику набрав 17 очок (влучив 5 з 11 триочкових кидків) та зробив 3 підбирання (РЕ 10). Проти місцевого гранда Барси (59:78) Труш за понад 30 хвилин здобув 12 очок (другий скорер команди), реалізувавши 2 з 5 триочкових. У грі 1/8 плей-оф українець за майже 27 хвилин до активу записав 11 очок (3 з 9 «трійок»), 5 підбирань та 2 результативні передачі.
У середньому за чотири зустрічі (24:11 хвилин) Труш здобував 10.8 очка (реалізація триочкових склала 37,8%), 2.4 підбирання та отримував 4 фоли (РЕ 4.3).
Тимофій Труш (з м'ячем)
Батьки Тимофія розповіли як гравець потрапив у баскетбол, про особливості кар’єри сина та готовність захищати синьо-жовті кольори збірної.
«Тимофію дали мʼяча в руки, як тільки почав ходити. Вже з трьох місяців він відвідував із мамою та батьком баскетбольні матчі. У дитинстві любив гратися виключно з мʼячем, а замість мультиків – дивитися ролики про НБА…
Після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році він перебрався з мамою до Іспанії. У тому ж році навесні з Валенсією Баскет виграв змагання місцевої автономної області. У січні 2024 року посів зі збірною автономної спільноти Валенсії п’яте місце на чемпіонаті Іспанії. Потім Валенсія була четвертою на турнірі Міні Копа-2024.
Перемоги колективу син вважає пріоритетом над особистими досягненнями. Не цурається працювати як в захисті, так і в нападі. Готовий захищати синьо-жовті кольори збірної України, якщо його викличе тренерський штаб», – повідомили вони.
Тимофій Труш (№9) – MVP матчу Torneo Future Stars Zuero-2024
Валенсійський Монтемар українців Артема Пісоцького та Дмитра Полторацького виграв 2 з 3 зустрічей та очолив групу Е.
Пісоцький був «рольовиком», який отримував, як правило, обмежені хвилини, але в кожній грі виходив у стартовому складі захищатися проти лідерів суперників.
Артем Пісоцький (№11)
Свій найкращий перфоманс він продемонстрував у переможному матчі групового етапу проти Кантбаскета-04 (64:53). Українець зіграв понад 30 хвилин, здобув 4 очки, 5 підбирань та отримав 4 фоли. Його середня статистика на фінальному етапі за 12:49 на майданчику: 1 очко та 2 підбирання.
Центровий Полторацький не виступав у фіналі, але на регіональному етапі отримував багато ігрових хвилин. Раніше разом із Трушем захищав кольори збірної автономної спільноти Валенсія на змаганнях між іспанськими регіонами.
Дмитро Полторацький (№20)
Центровий галісійського Обрадойро Платон Шурмель, який народився у 2011 році у Вінниці, пропустив фінальний етап через травму. Без нього Обрадойро впевнено виграв всі три зустрічі групи Н, але вилетів в першому ж раунді плей-оф. У поточному сезоні Шурмель виходив у складі команди U-14 в другій п’ятірці та був лідером серед на рік молодших хлопців.
У нещодавньому матеріалі basket.com.ua повідомлялося, що Платон у своєму юному віці відвідує в Іспанії мітинги на підтримку Батьківщини та готовий грати за збірну.
«У місті Ла-Корунья, де нині живе моя родина, кожної суботи проходять мітинги на підтримку України. Завжди їх відвідую, коли немає в цей день баскетбольних ігор.
Якщо викличуть до збірної України, то із задоволенням готовий захищати синьо-жовті кольори. На жаль, зараз травмований і перебуваю на реабілітації», – сказав баскетболіст.
Платон Шурмель