Українська баскетболістка Катерина Коваль стала одним з відкриттів шкільного сезону в США. Граючи за шкільну команду Long Island Lutheran, в цьому сезоні її було названо New York Gatorade player of the year (найкращий гравець в Нью-Йорку), в національному рейтингу ESPN за 2024 роком випуску вона піднялась на 3 місце, а на одному з турнірів Коваль побила рекорд гравця НБА Остіна Ріверса.
Про свої досягнення цього сезону, інтерес від університетів та плани допомогти збірній України U-18 на Євробаскеті Катерина Коваль розповіла в інтерв’ю прес-службі ФБУ.
- Минулого літа Ви грали за збірну України 3х3, де дійшли до чвертьфіналу чемпіонату світу зі збірною U-18 і поступились Франції. Згадуючи ті змагання, чи задоволені Ви підсумковим результатом?
- Я думаю, що наша команда мала шанс закінчити в топ 5. На мою думку, нам не вистачило досвіду, координації зусиль, вміння об’єднатись заради командного результату.
- Який баскетбол взагалі більш до вподоби – 5х5 чи 3х3?
- Складно сказати, бо мені подобаються обидва. Я цілий рік граю в баскетбол 5х5, тому 3х3 це інший досвід, техніка, динаміка гри, психологічна підготовка.
- Коли з'явився варіант поїздки до США? І чому вибрали школу Long Island Lutheran? Наскільки тяжко було до неї потрапити, оскільки я розумію, школа успішна і відбір мав би бути серйозним?
- Почала задумуватися про поїздку до США влітку 2021 року. Звичайно, відбір був конкурентним, націленим на перспективу. Було декілька варіантів, але Long Island Lutheran мені сподобався як комплекс, де приваблювала шкільна програма, зручна локація, а найголовніше - баскетбол та тренери. Коли я прийшла в школу, ми були в топ-25, перший сезон був не дуже успішним. В цьому році у нас був один з найкращих сезонів в історії школи. Закінчили в топ-5 команд в країні серед середніх шкіл.
- Чи задоволені тренувальним процесом, тренерами і тим, скільки часу вони приділяли тренуванням?
- Дуже задоволена системою тренувань, їх інтенсивністю та динамікою. Тренери приділяють багато уваги розвитку персональних навичок. Під час сезону тренуємось 6 разів на тиждень, і це більш командні тренування. Весна і літо - це коли я тренуюсь с персональними тренерами.
Дар'я Бірюк: В команді всі задоволені сезоном, ми виграли все можливе
З переїздом в Америку почала грати набагато швидше і більш агресивно. Опановую відмінності американського баскетболу в порівнянні з європейським, вдосконалюю свої рольові скіли в якості центра, post-player, також розвиваю “багатофункціональність” на всьому майданчику. Зараз активно працюю над кидком, зосереджуюсь над польовими скілами.
- Наскільки легко вдалось адаптуватись до американського баскетболу і до команди?
- Спочатку було складно, тому що американський баскетбол, як відомо, це - швидкість, темп, жорсткість, агресивність (в хорошому розумінні слова), напористість. В команді дівчата хороші, мають чудовий спортивний дух, мені легко з ними спілкуватись. Особливо підтримала доброзичливість дівчат, їх сімей, моїх тренерів. Коли я переїхала, в команду прийшли ще 6 нових дівчат, тому ми всі допомагали одна одній.
- Команда стала чемпіоном штату, а також вперше дійшла до фіналу GEICON (це ще щось типу чемпіонату США серед шкільних команд). На який результат в команді розраховували до сезону і як в підсумку відреагували на досягнення?
- Так, GEICO це як національний чемпіонат. Цього року було запрошено тільки 4 команди. Ми перша команда в історії школи, яка брала участь в цьому турнірі, з самого початкусезону ми говорили про цей турнір. Ми знали, що у нас є шанс бути однією в найкращих команд в країні, і, не дивлячись на те, що ми програли в фіналі, я думаю, що у нас був дуже хороший сезон і ми закінчили як одна з топ-5 команд в США серед середніх шкіл.
- В півфіналі турніру GEICON Ви побили рекорд гравця НБА Остіна Ріверса. Розкажіть про той матч. Чи відзначили якось це досягнення організатори, в команді.
- Під час матчу я просто відчула, що у мене складається якась особлива гра, гра, до якої довго готуєшся і вкладаєш все, чому вже навчився. Я зрозуміла, що ніхто не зможе мене зупинити, тому я просто продовжувала грати. Після гри я навіть і не знала, що я побила рекорд.
- Взагалі, наскільки таким рекордам приділяється увага?
- Рекордам приділяється багато уваги, бо їх б'ють не кожного дня, і, загалом люди завжди дуже цікавляться такими речами, особливо в спорті.
- Наскільки Ви взагалі звертаєте увагу на індивідуальні рекорди, нагороди?
- Звісно, приємно отримувати всі ці нагороди, але я командний гравець, тому успіх команди завжди буде серед моїх пріоритетів.
- Зараз Ви граєте в аналогу літньої ліги. Розкажіть про команду, за яку граєте.
- Так, я граю за Exodus NYC. Це Nike команда, яка грає в найкращих турнірах країни. Минулого року ми дійшли до фіналу вирішального національного турніру, але, на жаль, програли. Я дуже люблю грати за цю команду, тому що ми граємо проти найкращих гравців в країні майже кожен тиждень.
- Досягнення цього сезону і як результат високий рейтинг ESPN ймовірно викликає інтерес університетів. Вам ще рік грати в школі, але як я розумію, пропозиції вже є і літня ліга в США також є як "ярмарок талантів". Можливо вже є якась домовленість з університетами, попередні перемовини, зацікавленість?
- Так, є багато пропозицій, але поки що ніяких домовленостей немає. Є інтерес від топових університетів, але я планую прийняти рішення восени.
- Які плани на літо, чи є в них поїздка до збірної, якщо буде запрошення?
- Якщо буде запрошення, то, звісно, зроблю все можливе, щоб приїхати. Це честь для спортсмена представляти свою країну. Я завжди пам'ятаю, що я з України, мої перші кроки зроблені в українському баскетболі, а моїм першим та головним тренером є Лариса Миколаївна Єщенко, а сьогоднішні досягнення закладені саме нею. Американські спеціалісти це завжди підкреслюють.