Президент Федерації баскетболу України Михайло Бродський в інтерв’ю Радіо НВ розповів про розвиток баскетболу України та головні цілі та плани на найбличже майбутнє.
Про будівництво арен
«Новий міністр почув мене і підтримує ідею створення сучасної інфраструктури. Хочеться нові зали, один такий вже є в Запоріжжі, де В'ячеслав Богуслаєв створив чудовий зал "Юність", в якому чоловіча збірна України зіграє проти Угорщини (квитки тут). Так, є Палац спорту в Києві, який трохи відремонтували, але по ньому багато питань. Великі ціни на аренду і не завжди є вільний час для проведення матчів.
Три роки тому ми почали проект, в рамках якого Держава разом із місцевою владою виділяє гроші на будівництво арен. Ми вийшли на те, щоб будувались зали на 3000 місць. Ця програма праює у Рівному, де двічі отримали по 50 мільйонів, і свої гроші вони вкладають також. Там загальний бюджет 300 мільйонів і вони наближються до завершення будівництва. Маю надію побачити десяту команду в Суперлізі саме з Рівного.
Також два рази по 50 мільйонів отримали у Хмельницькому.
На жаль, Львів 54 мільйони субвенцій отриманих у позаминулому році перетворив на "гарбуз". Ці гроші залишились у міському бюджеті, і їх там ніяк не могли поділити. Я просив мера Андрія Садового, щоб від цих грошей відмовились і їх би віддали іншим містам. Держава давала 54 мільйони і вони "померли" — залишились у Держави, але, "завдяки" Садовому, на спорт не пішли. Зараз нарешті вони провели тендер і зменшили варість будівлі з 1 мільярда до 400 мільйонів гривень.
В Тернополі отримали 30 мільйонів і почали цього року будувати арену. Також там дали 6 мільйонів на ФОК, вони додали свої місцеві гроші і відкривають нову шикарну залу для команди, яка грає у Вищій лізі.
У Житомирі, на жаль, теж "гарбуз". Я їм написав листа, щоб віддали гроші іншим містам, але вони не захотіли і залишили гроші в бюджеті. Але об’єкт є, тендер проведено і, думаю, в цьому році почнемо будівлю.
У Кам’янському ініціативні люди, вони вже відремонтували свій старий зал, який завжди переповнений. Люди там купляють квитки і мені це подабається. Також ми знайшли зал, який будували под Євробаскет-2015 в Україні, але будівництво якого завершено не було. В підсумку Міністерство спорту з урядом виділило на цю арену 60 мільйонів. Минулого року було використано 57 і цього року, думаю, за рахунок програми Держави, а також місцевого та обласного фінансування, є надія, що в листопаді ми побачимо, ще одну арену на 3000 місць. Це буде велике свято для нас, адже зараз можна грати в Южному, Києві та Запоріжжі — це все.
Дніпро, на жаль, також грає на арені на 1000 місць, ми працюємо із Маріуполем. Там арена на 3000, яку колись побудував Азовмаш, але на даний момент вона знаходиться у заставі банка ВТБ. Зараз ми порозумілись і знайшли структуру зі Словаччини, з представнками якої у мене буде зустріч. Вони готові викупити, довести його до європейського рівня і продати місту. Місто напряму викупити не може.
Я за 30 років у баскетболі зрозумів, що без інфраструктури не буде нічого. До речі, хочу сказати, що мер Черкас — це людина яка повністю зупинила наш проект по цьому місту, де, як і Рівному, стояв би вже Палац. Але він не захотів і займається тротуарною плиткою. На арені я б не дав жодної копійки вкрасти, а там можна. Ось так, на жаль».
Про створення окремої структури Суперліги
«Федерація ще не виконала до кінця свою роль кризисного менеджера і ми ще над цим працюємо, але починаємо підготовку документів. Будем розглядати варіанти, як це працює в Литві, як в Іспанії. До цього варто підійти обережно і зважено, потрібна дискусія. Щоб створити лігу, нам потрібно хоча б 10, а краще 12 клубів, має бути спортивний принцип у поєднанні з Вищою лігою. Ліга має бути окремою структурою, але в рамках Федерації. Не стати контраргументом для Федерації, а продовжувати її роботу і продовжувати підвищувати інтерес до баскетболу».
Читайте: ФБУ проведе зібрання президентів та інвесторів клубів Суперліги
Про Київ-Баскет
«Я не маю ніякого відношення до Київ-Баскета, як власник, я не є бенефіціаром. Так, я був ініціатором створення цього клубу і створив групу спонсорів. То ж наразі це громадське об’єднання, президент клубу Василь Горбаль, який на жаль, не дуже активно цим займається.
Усе це моя любов до баскетболу і я би не хотів до жодного баскетбольного клубу в Україні мати відношення. Ще й мої діти проти, вони розуміють, що спонсорувати можна, але те, скільки я грошей виношу з дому, їм не подобається. То ж відразу говорю, що Київ-Баскет — не мій клуб, тим більше, що зараз ведемо перемовини і є два-три варіанти і є люди, які хочуть взяти цей клуб.
Так, я переймаюся дитячою школою та жіночою командою Київ-Баскета і взагалі я переймаюся всіма клубами України окрім Дніпра. Там, наскільки я розумію, переймається Коломойський. Він говорить, що там грає його син і не більше — це офіційно. Але, насправді, я думаю, що він допомагає цьому клубу».
Про суддівство
«Ігор Коломойський переймається суддівством. Він вважає, що судді погано судять і він хвилюється, адже колись у футболі було таке, що судді ставили ставки. Ми з ним домовились, що знайдемо людину, яка буде слідкувати за цим всім, фіксувати аномальні ставки. У нього таке враження, але я б про це навіть не хотів би думати. Не дай боже це колись станеться, рішення у нас буде одне — пожиттєве позбавлення права займатися баскетболом і брати участь у нашому громадському об’єднанні.
За рахунок Федерації ми поставили всім клубам Суперліги систему повторів, як в Європі. Але перед плей-оф я ініціював, і я вже розіслав цю пропозицію всім президентам клубів, щоб головними арбітрами всіх матчів постсезону були іноземці. Якщо клуби погодяться, то ми звернемось до ФІБА-Європа і нам запропонують арбітрів, наприклад, з Литви, Латвії, Польщі, Румунії і вони будуть головними у нас на матчах плей-оф.
Керувати вони не будуть, керувати буде Борис Рижик — один з найповажніших суддів у Європі. Але нашим суддям цього року потрібно трохи потерпіти, нам потрібно створити довіру один до одного».
Про трансляцію на ТБ
«Зараз два телеканали транслюють українську Суперлігу — це XSPORT та Oboz TV. При цьому у нас телеканали нічого не платять, а ще й хочуть, щоб їм гроші платили і це не як у нормальному цивілізованому світі. Дякую XSPORT, що допомагає. Ми змогли показати і чемпіонати Європи, і чемпіонат світу — про це все домовляється Федерація баскетболу України. Показуємо і домашні і виїзні матчі наших команд в єврокубках».
Читайте: Визначено план підготовки чоловічої збірної України до перших матчів у відборі на Євробаскет-2021
Про чоловічу збірну України
«Зараз клуби з Євроліги не відпускають гравців у збірну. Але ми на контакті із клубами, у нас є людина, яка над цим працює, веде перемовини. До речі, вчора сказали, що турки не хочуть відпускати Мішулу, по Геруну домовились, що він приїде на одну гру, а Пустового Барселона вже не відпускає, хоча ми досі ведемо перемовини. По Липовому начебто все добре.
Також було прийняте рішення спробувати зібрати у Багатскіса в Київ-Баскеті українців, які відповідають вимогам і хочуть грати за збірну України. Ми зробили все, щоб привезти в Україну Богдана Близнюка, який мені дуже подобається. Є Сергій Павлов, якого ми повернули з Литви, залишили Петрова, зробили багато, щоб грав Крутоус, у якого була криза, а зараз він підіймається, Пустозвонов є, Коренюка привезли. Ми це зробили для того, щоб був вибір, конкуреція і якщо хтось не приїде, щоб у нас були свої гравці для збірної.
Лукашова Прометей повернув до України і це взагалі у нас єдиний плеймейкер, у збірній іншого у нас нема. Ми зараз хочемо створити спеціальний приз дитячим тренерам, які підготують хороших перших номерів. Це буде бонус від Федерації — 2-3 тисячі доларів.
Щодо натуралізованого гравця, то обирає тут лише одна людина — головний тренер. Поки що Багатскіс зупинився на кандидатурі Кейсі Шеферда, який дав згоду підписати контракт із Київ-Баскетом на наступний рік і грати в національній збірній. Є і інші конкуренти — це Мессі, Петерсон. Мені більше Мессі подобається, але Багатскіс говорить, що Шеферд кращий. Тож тренер прийняв рішення, ми готуємо документи. В усіх країнах грають американці на позиціях плеймейкерів».
Читайте: Володимир Холопов: ми прагнемо пробитися на Олімпійські Ігри
Про плани на 2020 рік
«По-перше я хотів би, щоб збулася моя мрія, і жіноча команда 3х3 потрапила на Олімпійські ігри, де гратимуть 8 команд. Ми будемо брати участь у кваліфікаційному турнірі, в якому гратимуть ще 20 збірних — тут нам потрібно потрапити до топ-3. Ми маємо шанс і я думаю, що ми це зробимо. Маю надію.
Далі я хотів би, щоб наші молодіжні команди з Дивізіонів В перейшли до Дивізіонів А. Є надія, що у декількох вікових категоріях нам вдасться цього досягти.
Також потрібно, щоб чоловіча та жіноча національні збірні потрапили на чемпіонат Європи. Будуть і чемпіонати світу з баскетболу 3х3. Ну і, знову ж таки, зали та інфраструктура, а це не тільки для баскетболу, а й для інших видів спорту».