Купити квиток за 55 сек Купити квиток за 55 сек
Карліс Муйжнієкс: Прометей у кожному матчі працюватиме на перемогу

Карліс Муйжнієкс: Прометей у кожному матчі працюватиме на перемогу

Минуло вже більше трьох місяців з моменту, як Прометей очолив авторитетний латвійський фахівець Карліс Муйжніекс. З одного боку, це недостатній термін для побудови команди, яка б повністю відповідала баченню головного тренера. З іншого ж - Прометей вже встиг голосно заявити про себе, стартувавши в чемпіонаті відразу з серії перемог і зараз зрозуміло, що з кам'янчанами в нинішньому сезоні доведеться рахуватися всім. Про свої перші кроки в Прометеї, а також про свою довгу кар'єру в баскетболі йшлося в інтерв'ю Карліса клубній прес-службі. 


 - Карліс, ви виходець з баскетбольної родини. У далекому дитинстві цей факт зумовив ваше майбутнє?
- Так, у мене і батьки займалися баскетболом, і дядько, який взагалі досяг значних успіхів в цьому виді спорту: у нього три олімпійських "срібла", така ж кількість виграних чемпіонатів Європи і Кубків європейських чемпіонів. Моя сестра, яка старша за мене на два роки, також була баскетболісткою. Вона грала в ризькому ТТТ і збірній Латвії. Так що дійсно я з баскетбольної родини.

- У Литві баскетбол однозначно спорт №1. У Латвії також, чи все ж є відчутна конкуренція з боку хокею?
- У ті часи, коли я грав на професійному рівні, у баскетболу конкурентів не було. В принципі, так залишилося і зараз. Це якщо судити за кількістю дітей, що займаються обома видами спорту. Може бути і не так, як в Литві, але баскетбол в Латвії знають, люблять і цінують. 

- Ризький ВЕФ, в якому ви почали кар'єру, в ті часи можна було назвати командою Валдіса Валтерса, одного з найсильніших латвійських гравців в історії, або це було б несправедливо у відношенні до його партнерів?
- Звичайно ж, тоді Валтерс був найяскравішою зіркою латвійського баскетболу. Багато хто хотів рівнятися на нього, в тому числі і я як молодий гравець. Він старший за мене на сім років, але ми добрі друзі і це значно допомагало моїй кар'єрі. Це добре, коли в баскетболі кожної країни є зірки, на яких можна рівнятися.

- Один сезон в кінці 80-х років ви провели в московському ЦСКА. Невже вас тоді закликали до лав радянської армії, адже СРСР вже розпадався?
- Так, мене призвали в армію. Спочатку я трохи був в ризькому СКА, а потім мене перевели в Москву, де я провів цілий рік. Мене хотіли там залишити і далі, але я вирішив повернутися до Латвії. Вже було ясно, що вона вийде зі складу Союзу і грати за збірну своєї країни було великою честю. У 1993 році в складі латвійської команди я брав участь в чемпіонаті Європи, що проходив в Німеччині. Тоді в матчі проти збірної Іспанії я набрав 34 очки і це і досі є рекордом. Такі матчі запам'ятовуються на все життя!

- Чим запам'ятався сезон в БК Донецьк, який ви провели вже на стадії завершення ігрової кар'єри? Що можна сказати про чемпіонат України того часу?
- Це був початок становлення української ліги. Команди стали підписувати американців, гравців з інших країн, намагалися успішно виступати на європейській арені, і БК Донецьк також грав в єврокубках. Був цікавий час і у мене залишилися в цілому добрі враження від того етапу кар'єри. Єдиний мінус - проблеми зі здоров'ям: у мене була травма коліна, яка завадила повноцінно провести той сезон.

- Ще будучи гравцем, готували якось себе до тренерської кар'єри?
- В останні ігрові роки я в основному був капітаном своїх клубних команд і збірної Латвії. Тренери багато зі мною радилися з якихось питань тактики. Не можу сказати, що готувався стати тренером. Ще в 35 років думав продовжувати грати в баскетбол, але в той момент від наставника Вентспілса надійшла пропозиція стати його помічником. Я погодився, тому що це все одно була улюблена справа, якій я присвятив більшу частину свого життя. У мене стався різкий перехід від гравця до тренера, в моєму підпорядкуванні опинилися ті баскетболісти, з якими грав. Але я ще в якості гравця мав значний авторитет серед партнерів, тому перехід до тренерської роботи пройшов безболісно.

- У спорті багато хто вважає, що в такий перехідний момент, щоб стати відмінним тренером, треба "вбити" в собі гравця. Ви згодні?
- І так і ні. Якщо ти весь час згадуєш про те, яким був добрим гравцем і не розумієш, чому гравець не може зробити те, що робив ти, це тільки заважає роботі. Але якщо ти на все дивишся з точки зору розвитку гравців, то твоє минуле тільки допоможе, тим більше знаючи психологію гравця.

- Як самі вважаєте, яке ваше найвизначніше тренерське досягнення?
- Якщо брати чисто спортивний результат, то це виграш з латвійським Баронс Кубка ФІБА, а в філософському сенсі - коли давав імпульс до розвитку того чи іншого гравця.

- Якщо вже говорити про гравців. В Прометеї ви зустріли Віталія Мальчевського і Іллю Сидорова, з якими працювали раніше в українських клубах. Вони сильно додали в порівнянні з тими роками, коли тренували їх ви?
- Мальчевський в Кривому Розі вже був сформованим гравцем, одним з лідерів команди. З роками він нічого не втратив, тільки придбав. Наразі він готовий досягати з Прометеєм високих цілей. Сидоров під час мого перебування на посаді головного тренера Хіміка був зовсім молодим гравцем, багато грав ще в юніорській команді. З тих пір він зробив великий крок вперед, видно його здатність до розвитку. Ілля молодець, в цьому сезоні він вже реально допомагає нам як досвідчений гравець. Ті ж вирішальні кидки в грі з Одесою - це кидки зрілого гравця, здатного взяти на себе відповідальність у вирішальний момент.

- Довгий час ви тренували збірну Латвії. Робота головним тренером збірної серйозно відрізняється від праці клубного наставника?
- З одного боку баскетбол є баскетбол, з іншого ж - відмінності великі. Це стосується і підбору гравців, і тренувального процесу. У збірній період підготовки до змагань достатньої короткий: три-чотири тижні максимум. Припустимо, той же чемпіонат Європи проходить всього дві-три тижні і ти повинен дати результат в цьому часовому проміжку. У клубі все по-іншому: ти підбираєш склад на тривалий термін, розвиваєш підопічних, а в збірній ти просто визначаєш тактику і під неї підбираєш найкращих на даний момент гравців. Дуже непросто було поєднувати роботу клубного тренера і збірної. 

- Ви часто в інтерв'ю говорите про "розумний" баскетбол. Що ви вкладаєте в це поняття?
- У нас є заняття безпосередньо в залі і по вивченню суперника. Розбираються і командні якості суперника, і індивідуальні особливості гравців. Виходячи з цього, вибудовується план на гру. Гравці повинні його дотримуватися. Але часто так буває, що баскетболісти з самого початку матчу не виконують план, і ти навіть ніяк не можеш перевірити, чи був він правильним. Майже у кожного гравця є непогані індивідуальні якості, які можна і потрібно застосовувати, але необхідно системно грати як в обороні, так і в нападі. Це все приходить з досвідом.

- Якщо команда багато в чому відходила від плану, але перемогла, ви все одно потім будете робити акцент на неправильних діях?
- Я не буду якось карати гравця, якщо він в якийсь момент відчув, що треба зіграти по-своєму і йому це вдалося. Гра є гра: "enjoy the game!" - як кажуть американці.

- З Прометеєм ви вже пройшли ціле коло чемпіонату. Як вам його рівень в порівнянні з тими роками, коли ви працювали в Кривбасбаскеті і Хіміку?
- Порівнювати досить непросто. Були роки, коли ліга була дуже сильна, багато команд мали великі бюджети. За українською лігою я стежив і останнім часом, коли вже не працював в ній. Вона стала сильнішою, конкуренція збільшилася, є багато команд, які здатні поборотися за найвищі місця, або просто за перемогу в будь-якому матчі. Це видно навіть за поточною таблицею: немає команд, які взагалі не програвали. Я багато говорю своїм гравцям, що в будь-якому матчі важлива кожна дрібниця. Якщо ти десь не зібрався, чи не дотримуєшся обраної тактики, це відразу впливає на результат. Ліга цікава, багато рівних матчів. 

- І все-таки чи можете ви окреслити коло команд, які будуть боротися за чемпіонство? Чи входить в нього Прометей?
- Перед чемпіонатом багато фахівців давали свої оцінки, і зараз. Але команда може бути сильнішою інших за іменами, але ще не знайти необхідну зіграність. У минулому році чемпіонат, наприклад, виграв Хімік, але у нього не було найбільш потужного бюджету. Однак він реально грав як команда і тим самим перевершив своїх конкурентів. Тому явного претендента на чемпіонство виділити складно. Крім того, багато команд ще будуть робити зміни в своїх складах. Це видно, наприклад, по Київ-Баскет. Якщо говорити про нашу команду, то цілі на сезон поставило керівництво клубу. Ми ж як команда в кожному матчі будемо працювати на виграш і прагнути виконати поставлені завдання. Будь-який програш неприємний, але корисний тим, що це крок у розвиток колективу, гравці починають тренерів слухати трохи по-іншому. У нас так сталося після поразки в Черкасах.

Новини по темі
БК Запоріжжя уклав угоду з досвідченим американським захисником
БК Запоріжжя уклав угоду з досвідченим американським захисником
Майк Кеффі став другим легіонером команди Валерія Плеханова на новий сезон
Черкаські Мавпи продовжили угоду з українським захисником
Черкаські Мавпи продовжили угоду з українським захисником
Досвідчений Сергій Попов ще один сезон виступатиме за команду Максима Міхельсона
У Прометея поповнення в тренерському штабі
У Прометея поповнення в тренерському штабі
Литовський фахівець Андрюс Юркунас став асистентом Віталія Чернія
Баскетбольні кільця в небезпеці: божевільний Стефенс повернувся
Баскетбольні кільця в небезпеці: божевільний Стефенс повернувся
Колишній ефектний американський данкер Будівельника виступатиме наступного сезону за Прометей
Володимир Конєв: карантин дав більше часу на відновлення після травми
Володимир Конєв: карантин дав більше часу на відновлення після травми
Форвард Черкаських Мавп готується до чергового сезону у складі команди Максима Міхельсона
Прометей повернув в Україну відомого американського форварда
Прометей повернув в Україну відомого американського форварда
Чемпіон України в складі Будівельника Ді Джей Стефенс гратиме наступного сезону в Суперлізі Парі-Матч
БК Запоріжжя уклав угоду з литовським форвардом
БК Запоріжжя уклав угоду з литовським форвардом
Новачком команди Валерія Плеханова став Аурімас Маяскус
Анатолій Шундель підписав новий контракт з Дніпром
Анатолій Шундель підписав новий контракт з Дніпром
Захисник відіграє ще один сезон за команду Дениса Журавльова
Максим Міхельсон: за кілька років у Черкаських Мавп буде нова перспективна молодь
Максим Міхельсон: за кілька років у Черкаських Мавп буде нова перспективна молодь
Головний тренер Черкаських Мавп розповів про перший підготовчий збір, перспективи та очікування від наступного сезону
Нікіта Руслов залишається в Черкаських Мавпах
Нікіта Руслов залишається в Черкаських Мавпах
Захисник проведе ще один сезон у рідному клубі
Станіслав Тимофеєнко підписав новий контракт з Дніпром
Станіслав Тимофеєнко підписав новий контракт з Дніпром
Капітан очікувано залишається у складі команди
Миколаїв підсилився Олександром Кушніровим
Миколаїв підсилився Олександром Кушніровим
Корабели оголосили про контракт із центровим
Іссуф Санон: у наступному сезоні хочеться залишитись вдома, але як буде, сам не знаю
Іссуф Санон: у наступному сезоні хочеться залишитись вдома, але як буде, сам не знаю
Захисник збірної України — про відновлення після травми та своє майбутнє
Миколаїв підписав першого новачка на новий сезон
Миколаїв підписав першого новачка на новий сезон
Першим новачком став досвідчений український захисник
Черкаські Мавпи завершили перший тренувальний збір
Черкаські Мавпи завершили перший тренувальний збір
Наразі команда пішла у відпустку, з якої повернеться в серпні
Estafeta