Перед стартом "жовто-чорних" на другому груповому етапі Кубка Європи ФІБА клубна пресслужба Київ-Баскета провела змістовну розмову з головним тренером Айнарсом Багатскісом про результати першої частини сезону та про наступні єврокубкові зустрічі.
— Головне досягнення осені — вихід до топ-16 Кубка Європи ФІБА. Чи можна говорити, що одне із завдань-мінімум на сезон виконано?
— Якщо говорити саме про завдання, то так. Коли комплектували команду, розуміли, що наші можливості на ринку є невисокими. Відповідно, варіант закінчити виступи на міжнародній арені після стартової стадії був цілком реальним. Київ-Баскету критично не вистачало досвіду, тоді як саме він у рівних та складних матчах найчастіше вирішує.
Та й збирали склад на сезон, по суті, з аркуша – у ростер додалося 11 нових гравців. При цьому ми не розраховували на виконавців, які виступали у чемпіонатах Італії, Іспанії, Німеччини. Коли є кошти, звичайно, можна витратити божевільні гроші та чогось досягти. Але такий результат називаю купленим. Ми ж хотіли підкорити значні висоти за рахунок роботи. Розуміли, що це виявиться дуже непросто. Проте виклик прийняли.
Важливо відзначити і інший не менш важливий аспект, який варто враховувати в оцінці осіннього результату. У Суперлізі є надзвичайно щільний календар. Навіть у Євролізі клуби грають рідше: матч на вихідних на внутрішній арені плюс міжнародна зустріч серед тижня – і максимум раз на три тижні спарені битви. В Україні ж куди все суворіше. Проте ми постаралися сприймати це як перевірку на міцність: чи зможемо вижити у позамежній інтенсивності, чи ні.
Вважаю, що за здобутий результат команда гідна похвали. Крім перемог, ми набрали колосальної важливості досвіду, пов’язаного з впевненістю. Вона передавалася всім і кожному, заряджала хлопців. Зізнаюся: перед вирішальним поєдинком із Рілскі вдома жодної секунди не сумнівався, що переможемо. Питання лише, яким чином — настільки хлопці повірили у себе. Правий я був чи ні, ви могли бачити самі: зі стартових хвилин Київ-Баскет грав агресивно, розумно, злагоджено. Тому далі пробилися заслужено, хоч би хто казав.
Хоча, парадокс, найякісніший баскетбол у Кубку Європи ФІБА команда показала на виїзді в Самокові — там 30 хвилин діяли просто зразково. Але то був вечір, коли ти дієш здорово, а суперник ще крутіший. Хоча ми задушили їхніх лідерів, здорово проявив себе Томпсон, який вийшов з лави і розірвав чужий захист практично поодинці. Ще похвалю хлопців за якісний відрізок у останній чверті на виїзді проти Ейлата, коли повністю змінили тип захисту, випустили маленьку п’ятірку — і суперник розвалився. Тож нам є чим пишатися.
—Київ-Баскет замкнув топ-5 групової стадії Кубка ФІБА з надійності захисту. Як прокоментуєте цю статистику?
— Це мене не дивує. Якщо чесно, не цікавився статистикою у Суперлізі, але, гадаю, там теж будемо у плані оборони на провідних ролях. Про що це каже? Про роботу команди, грамотне використання атлетизму хлопців, акценти, які грамотно розставляємо при виборі тактики. Але водночас ми маємо великий дисбаланс. У домашній грі проти Хапоеля один і той же гравець тричі здалеку забивав нам одночасно з сиреною. Це говорить про те, що нам поки що не вистачає стабільності. Так, ми працюємо, щоб виправити ситуацію. Але, гадаю, реально побачимо те, чого прагнемо, десь у січні.
— Обидві поразки на міжнародній арені виростали з провалених четвертих чвертей — 9:31 у Самокові та 15:23 вдома проти Ейлата. Тривожний симптом?
— Ні, це нічого не означає. Перед іграми ти проводиш тренування, на яких відпрацьовуєш прийоми, котрі нівелюють козирі суперника. Розбираєш захист, напад. Однак потім на паркеті виконують установки живі люди. Через що час від часу твої плани руйнуються: людський фактор переважає усе інше.
Так, наприклад, і з Ейлатом: у наших головах та в наших рішеннях запанував хаос. Використовуй Київ-Баскет до перерви хоча б половину моментів, які створив — і матч точно закінчився б на нашу користь. Однак ми ніяк не могли заспокоїтись, а суперник, навпаки, прагматично гнув свою лінію, принагідно потрапляючи найскладніші кидки. Причому навіть руками тих, хто зазвичай не вражає в атаці. Ну, а в Болгарії, як уже згадував, у суперника полетіло так, як рідко коли летить навіть у топ-команд. За останні п’ять хвилин вони шість разів точно забили з периметру.
— Цієї осені ви говорили про важливість досвіду, який набуває команда у Кубку Європи ФІБА. У чому конкретно це виявляється і як допоможе клубу на наступній стадії?
— Елементарно: таких ігор, як програних Ейлату, більше не повинно бути. На той момент матч мав статус ключового. Перемагаємо і ми на коні, з першого місця виходимо з групи. Досвід у подібних ситуаціях і проявляється: є зустріч, яку команда зобов’язана забирати, навіть якщо втомилася, емоційно порожня чи чимось вибита з колії. Сподіваюся, що цей урок ми засвоїли.
— Якщо проводити градацію суперників на наступний етап, кого в плані сили поставите на вершину і де бачите нашу команду?
— Якщо за статусом, то до топу треба відносити Реджану, яка представляє італійську лігу. З іншого боку, половину гравців у командах суперників я знаю, та й за виступами суперників у національних першостях зараз уважно стежимо.
Так от сьогодні всю трійцю наших опонентів можна сміливо назвати міцними континентальними середняками. Вони не мають явних переваг перед нами, у нас — перед ними. Дуже рівна група.
Єдине, що поки не можу оцінити, то це три домашні матчі поспіль на старті етапу. Ніколи в кар’єрі насамперед із подібним не стикався. Проте вважаю цей варіант непоганим. Команда за тижневу паузу на матчі збірних встигла відпочити і перезарядити батарейки. Зараз усі відносно живі-здорові та рвуться у бій.
Читайте частину інтерв'ю про виступи команди у Суперлізі на сайті Суперліги Windrose.
Нагадаємо, Київ-Баскет сьогодні, 8 грудня, зіграє проти бельгійського Анверпа у першому турі другого групового етапу Кубку Європи ФІБА. Початок гри о 19:00.