У п’ятницю, 18 липня, в латвійській Краславі розпочне підготовку до виступу на чемпіонаті Європи кадетська жіноча збірна України U-16.
Команда під керівництвом Віталія Чернія з 18 липня до 6 серпня працюватиме у латвійській Краславі. У цей період запланована участь у турнірі Baltic Cup, у межах якого буде зіграно матчі з однолітками з Естонії, Латвії та Литви.
7–8 серпня збірна України візьме участь у товариському турнірі в Туреччині, де проведе два матчі. Після цього команда залишиться в Стамбулі, де з 9 по 18 серпня відбудеться другий тренувальний збір.
На перший етап підготовки тренерський штаб викликав 17 гравчинь, з яких буде обрано 12 для участі в Євробаскеті.
Напередодні початку збору пресслужба ФБУ поспілкувалася з головним тренером збірної Віталієм Чернієм, який поділився своїми очікуваннями.
— Які очікування від початку збору кадетської збірної України?
— Збірна U-16 — це перша національна команда, яка грає на чемпіонаті Європи з градації збірних, і для багатьох дівчат це фактично стрибок у невідомість. Хоча торік деякі вже виступали у складі збірної та навіть відігравали важливу роль, відчувши смак офіційних матчів чемпіонату Європи.
За власним досвідом можу сказати: одне — грати товариські матчі, де результат не тисне і головним завданням є підбір складу та награвання тактичних схем; зовсім інше — виступ на чемпіонаті Європи, де тиск і відповідальність значно більші.
Багато молодих гравчинь із цим не справляються — вони добре виглядають у передсезонних матчах, але не демонструють очікуваного рівня на офіційних змаганнях.
Результат у Дивізіоні B в цій віковій категорії залежить від кількох чинників. Насамперед — мінімізувати помилки, грати агресивно протягом усіх 40 хвилин, як у захисті, так і в нападі, та бути психологічно стійкими. Важливо контролювати емоції й діяти злагоджено, стримано, командно.
І, звісно, потрібно забивати. Торік ми діяли недостатньо агресивно в захисті, не реалізовували свої моменти, і суперники цим користувалися. За підготовчий період виправити всі помилки неможливо, але потрібно зробити акценти на тих аспектах, що можуть дати результат.
Найважливіше зараз — створити згуртовану команду, де кожна підтримує іншу й працює заради спільного результату.
— Наскільки Ви задоволені складом, який вдалося зібрати?
— В умовах війни й великої кількості дітей, що виїхали за кордон, пошук перспективних гравців — постійний процес. Та попри все, вважаю, що нам вдалося зібрати більшість найсильніших.
У розширеному списку були дівчата з Канади, Італії, Німеччини, Австрії, Латвії. Наприклад, Марію Майдан, яка грає в Канаді, ми хотіли викликати ще торік, але через певні обставини це не вдалося. Цього року вона приєднається до нас.
Але важливо не лише, кого ми викликаємо, і які їхні показники в клубах — Євробаскет має інші вимоги. Тут потрібно проявити індивідуальні якості, граючи при цьому на команду, та використати будь-який шанс для досягнення мети.
— На що будете робити акценти під час збору?
— Як куратор молодіжних збірних, я прагну, щоб більше індивідуальної роботи проводилося в клубах, а гравчині приїжджали до збірної вже підготовленими. Ми намагаємося сформувати в них звичку до самостійної праці.
Я не маю ілюзій — у нас проблема з фізичною підготовкою у всіх збірних, тому будемо на це робити акцент и будемо покращувати цей аспект, заплановано багато теоретичних занять, розбір тактичних схем у нападі та захисті.
Наша мета — щоб гравчині, які прагнуть розвитку, взяли максимум із цього досвіду. І головне — щоб хтось із них у майбутньому потрапив до національної збірної. Чемпіонат Європи має стати для них кроком у цьому напрямку.
Група у нас дуже сильна. Маємо налаштовуватися на кожен матч як на фінал. Велике значення має психологія — потрібно вміти витягувати максимум з кожної гри, а в разі невдач — швидко перебудовуватись і бути готовими до наступного поєдинку. Сильні команди саме так і чинять.
Тому ми створюємо платформу для розвитку. Якщо тут не буде характеру — його не з’явиться пізніше. Якщо ти не викладаєшся на тренуванні на 200%, у грі цього не станеться. І цей психологічний момент я завжди наголошую молоді.
— Розкажіть про тренерський штаб. Хто Вам допомагатиме?
— Серед помічників я запросив Оксану Кірсанову-Старонь і Олексія Мазура. Вони працюють з молодшими збірними. Олексій Мазур — асистент Лариси Єщенко в U-15, Оксана Кірсанова-Старонь наразі виконує обов’язки тренера у збірній U-14.
Я хочу, щоб вони здобували досвід участі в чемпіонаті Європи та роботи в умовах офіційних зборів. Це допоможе їм у майбутньому краще будувати підготовчі процеси. Бачити все зсередини — безцінний досвід.
Чемпіонат Європи-2025 у Дивізіоні B відбудеться в Стамбулі. Збірна України U-16 у груповому етапі зіграє проти Литви, Греції, Болгарії та Північної Македонії.