Старший тренер відділення юнаків ДВУФК Олександр Мунтян, який був тренером багатьох відомих українських гравців, зокрема Олексія Леня, Олександра Мішули, Іссуфа Санона, в рамках онлайн-курсів ФБУ поділився своїм баченням деяких актуальних для українського баскетболу питань. Повна версія виступу та відповідей Мунтяна на питання — на відео.
Читайте: ФБУ поновить змагання 3х3 і молодіжну першість та завершила сезон Першої ліги
Про лідерські якості молодих гравців
«Лідерські якості, характер та бійцівські якості можна виховати. Це потрібно робити. Але частіше ми бачимо, ще коли тільки збираємо групу, що однин з гравців може згуртувати гравців навколо себе чи навпаки зруйнувати групу. Хтось володіє цими лідерськими якостями, бувають тіньові лідери. З маси дітей потрібно обрати дітей з відповідною антропометрією та необхідними лідерськими якостями.
На етапі 10-11 класів, відношення гравців змінюється, вони стають чоловіками. Іноді потрібно дати гравцеві себе реалізовувати так, але щоб це не шкодило команді. Хоча іноді буває так: якщо з 30 гравців один гравець є надзвичайно талановитим, можливо можна побудувати систему нападу так, щоб ця людина брала на себе більше. Але систему захисту потрібно побудувати так, щоб цей гравець розумів, що він має працювати з усіма на рівних.
Важливо не виховати егоїста — це головна тонкість. Ця керованість досягається в першу чергу через захист, адже захист — це важка робота. Якщо ми навчемо лідера бути командним гравцем, то у нападі можна дозволити йому більше взяти на себе».
Про виховання розігруючих
«Якщо дивитися на позицію розігруючого, як на класичний варіант — низький гравець, який тягає м’яча — ця позиція, як і позиція чистого центрового, вже потроху йде. Усе вирівнялось. Зараз перший номер має бути під два метри і має вміти робити все, знаходячись і спиною и обличчям до кільця.
Як знайти цього першого номера? Потрібен вискоий хлопець, який має ці рухові якості та сильний інтелект. В цьому, насправді, і проблема. Чому у нас мало таких гравців? Тому що у нас не вистачає людських ресурів, немає тієї масовості, яка необхідна. Ці діти є, але ми їх не знаходимо.
Просто так виховати першого номера — це важко. Перший номер — це творець, рука тренера на майданчику, гравець який має повагу від усієї команди. Коли вдається знайти такого талановитого хлопчика, потрібно шукати систему нападу під нього, яка допоможе йому розкритися. Але все це без масовості та державної підтримки неможливо. Вона має бути».
Про сезон ВЮБЛ
«Як і багатьом, мені шкода, що не вдалося дограти цей сезон. Те, як закінчила Федерація сезон, так і мало бути. Добре, що була послідовність, і як було завершено Суперлігу, так було завершено і всі чемпіонати. Я радий, що буде проведено Кубок серед команд ВЮБЛ. Буде компенсація нестачі ігрової практики. Йдемо далі, будемо працювати».