Чоловіча збірна України U-16 пробилася у Суперфінал Європейської юнацької баскетбольної ліги (ЄЮБЛ), який відбудеться 27 лютого - 2 березня в Ризі (Латвія).
Українські кадети під керівництвом наставника Олега Шевченка протягом сезону 2024/25 зіграли на двох етапах у Радомі (Польща). Завдяки чотирьом перемогам у чотирьох матчах збірна виграла перший тур Групи D у листопаді, а потім тричі перемогла та посіла друге місце на змаганнях другого етапу Групи Н у лютому.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чоловіча збірна України U-16 назвала склад на Суперфінал ЄЮБЛ
Головний тренер збірної України U-16 Олег Шевченко в розгорнутому інтерв'ю розповів пресслужбі ФБУ про тури в Польщі, Суперфінал ЄЮБЛ U-16, свій досвід виступів на молодіжних Євробаскетах і підготовку до головного старту 2025 року – кадетський чемпіонат Європи (Дивізіон В) у Скоп'є, Північна Македонія.
– Збірна України U-16 хлопців стала другою в Групі Н другого етапу ЄЮБЛ і виборола право грати у Суперфіналі в березні. Будь ласка, розкажіть про цей виступ у польському Радомі. Завдяки чому вдалося здобути такий результат?
– Результат таким вийшов завдяки роботі, яка була проведена до етапу. «Проект U-14» відновився після ковіду саме з цієї збірної. Другий сезон поспіль граємо в ЄЮБЛ. Щодо минулого туру… Не скажу, що суперники були вищого класу, ніж на першому... Але була дуже непогана італійська команда Гранторіно Баскетбол Драфт. Її гравці відрізнялися від інших суперників не командною грою, а індивідуальними якостями. Вони були дуже добре готові фізично, а також мають хорошу кидкову підготовку. Це стало для нас викликом. Треба було багато грати один в один. У захисті нам допомагали стримувати суперників напрацьовані командні взаємодії. Усю гру були «гойдалки». Цей матч був дуже корисним для нас.
Очікували, що буде більше таких протистоянь, але перша поразка (з рахунком 70:72 – ред.) стала нам «поштовхом». Наступні зустрічі ми провели вже з максимальною концентрацією. Якщо дивитися рахунки, то може здатися, що все виходило легко. Проте всі команди билися за результат. Минулого сезону ми багато поступалися, бо суперники краще взаємодіяли командно та мали в цьому перевагу. Але завдяки проведеній роботі цього сезону маємо «фундамент» командної гри та захисних дій. Звісно, попереду ще дуже багато роботи, але на цьому рівні вже можемо здобувати результат.
– Існує мало інформації, яким цьогоріч буде формат Суперфіналу ЄЮБЛ U-16. Що вам відомо за це?
– Менш ніж через два тижні будемо грати у Суперфіналі в Ризі. Зараз усі причетні займаються організацією трансферів і проживання. Менеджери ЄЮБЛ хочуть влаштувати велике баскетбольне свято. Провести в одному місті з 27 лютого по 2 березня відразу три Суперфінали: U-15, U-16 та U-17. 1 березня юні баскетболісти можуть відвідати матч ЛЕБЛ між Ригас Зелі та Вентспілсом на Арені Рига.
Уже точно відомо, що першим суперником, з яким ми зустрінемося у 1/8 фіналу, буде угорський Гонвед. Проти цього клубу ще не грали. Будемо аналізувати їх гру по відео та розбирати цю команду.
– Які турнірні завдання має збірна на Суперфінал?
– Ці тури ЄЮБЛ ми розглядаємо як частину підготовки до чемпіонату Європи, який пройде влітку. Через змагання намагаємося моделювати турнірні завдання на літо. Минулий тур ми розглядали як груповий етап кадетської першості. Робили акцент, що дуже важливо добре стартувати на турнірах. Перемоги додають впевненості та натхнення з психологічної точки зору. У першому матчі з цим завданням трішки десь не впоралися, програли всього два очка, але цей досвід дозволив розібрати помилки.
Суперфінал розглядаємо як плейоф чемпіонату Європи. Там команди будуть сильніші за ті, що були в групах. Знову перша гра буде дуже важливою. Як чвертьфінал на кадетському Євробаскеті. Від її результату залежатиме, боротимемося за медалі або за 9-16 місця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Валерій Жартун: Треба уважно переглянути всіх дівчат 2009 року народження, щоб нікого не пропустити й дати шанс усім
– На першому етапі в листопаді, що проходив також у Радомі, українські кадети впевнено перемогли всіх суперників і виграли свою групу. Чим для вас особисто запам'яталися осінні змагання?
– Маю приємні та хороші спогади. Приємно було знову зустрітися з хлопцями. Побачити їх бажання грати за збірну, працювати, ставати кращими та проявляти себе на майданчику.
Ми виграли групу. Здобули свої перші медалі в ЄЮБЛ. Це дуже важливо для прививання менталітету переможців. Напередодні нашого головного турніру (виступ у Дивізіоні В чемпіонату Європи U-16 – ред.) не можемо просто брати участь у змаганнях, маємо перемагати якомога більше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Олег Шевченко: Етап ЄЮБЛ в Польщі для нас був дуже корисним
– Знаю, що окремо за кожного хлопця ви не любите говорити. Але після минулого етапу баскетболісти збірної України U-16 Гліб Ганицький (вдруге) та Єгор Палюх увійшли до «символічної п’ятірки» Групи Н, а Денис Карабець був вдруге визнаний MVP у складі української команди. Будь ласка, розкажіть про гру цих трьох лідерів збірної.
– Ці хлопці зіграли найстабільніше матчі другого етапу. Тому їх і відзначили організатори. Але нам важливіше розуміти, хто готовий краще технічно, фізично та ментально. Тому ми й намагаємося переглядати максимальну кількість гравців, щоб це визначити. Повторюсь, йде процес підготовки до головного старту року.
– Існує неписане правило, що переможний склад не змінюють. Чим продиктована заміна відразу 5 виконавців після першого етапу? Згадане бажанням переглянути більше баскетболістів чи щось інше?
– Так, загалом було бажання переглянути хлопців, які найближче до «кістяка» збірної. Маємо розширений список кандидатів. Продовжуємо слідкувати за баскетболістами, їх розвитком і клубними матчами. Усі мають шанси потрапити до збірної. Двері відкриті, якщо гравці будуть кращими, добре підготовленими та не матимуть проблем з адаптацією в колективі. Ще є пів року, протягом якого хлопці повинні доводити, що можуть претендувати на місце у підсумковому складі з 12 гравців на чемпіонат Європи. Там мають зіграти найсильніші.
– Уперше за всю історію виступів збірних України в ЄЮБЛ на етапи приїжджають грати так багато представників іноземних клубів. Чи складно було домовитися про підсилення команди такими баскетболістами посеред сезону?
– У хлопців є бажання приїжджати на тури та грати за збірну. Саме це і є ключовим. Завдяки спілкуванню з тренерами, менеджерами іноземних клубів і батьками, виходить залучати гравців у збірну.
Але не всіх із розширеного складу вдалося на ці два етапи викликати. Звісно є клуби, з якими дуже важко домовлятися за приїзд посеред сезону. Наприклад, складно «витягнути» гравців із чемпіонатів Іспанії, Німеччини. Там дуже велика кількість ігор, насичений календар змагань. Це не офіційне «вікно» ФІБА, клуби мають повне право відмовити нам… Також є хлопці, як вже казав у попередніх інтерв’ю, що грають у США й Канаді. Вони не можуть зараз до нас приєднатись.
З одного боку це добре, бо є розуміння, що українські баскетболісти на провідних ролях у цих командах і багато грають. А з іншого – також хочу бачити цих хлопців у збірній. Чим більше вони проведуть тренувань і матчів, тим краще матимуть взаєморозуміння з іншими гравцями збірної.
– На Суперфіналі побачимо кращих виконавців? Чи завданням буде знову переглянути як можна більше хлопців?
– Буде практично такий склад, як на другому етапі. Відбудеться лише дві зміни. З хлопців, хто були на двох турах, обрали 12 тих, які більш стабільно зіграли та краще проявили себе на цьому етапі підготовки.
– Якою наразі є атмосфера в команді? Після літніх зборів у Словаччині в інтерв'ю ви відмічали, що існує хороший мікроклімат. Але конкуренція за місце у складі може вносити свої корективи. Це все ще колектив однодумців? Нічого не змінилось?
– Глобально нічого не змінилось. Атмосфера є хорошою та дружньою. Ми дуже обережно ставимося до цього питання. Зараз існує хороший напрацьований баланс у команді, який ми не хочемо порушувати. Звісно, конкуренція росте. Ми за здорову конкуренцію, щоб гравці мали високі вимоги до самих себе. Хлопці все розуміють. Під час кожної бесіди ми з асистентом Юрієм Вакарчуком завжди наголошуємо, що насамперед повинні бути інтереси команди. Тому й неохоче виділяємо лідерів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Олег Шевченко: Збір національної команди U-15 вийшов дуже плідним
– Ви керуєте збірною хлопців 2009 р.н. з 2023 року. Розкажіть про змагання та навчально-тренувальні збори, які вже пройшли ці баскетболісти.
– Так, з 2023 року відновився «Проект U-14». Перший збір проходив у Івано-Франківську. Він був близько трьох тижнів. Ми вирішували два завдання: підготовка до свого першого турніру та перегляд якомога більше кандидатів. Тоді ми побачили близько 40 гравців. Після взяли учать у турнірі Slovenia Ball між збірними U-14. Випробували свої сили та побачили рівень топових команд.
Минулого сезону в ЄЮБЛ U-16 ми грали експериментальними складами, знову намагалися переглянути багато хлопців, дати всім шанс. Зіграли в трьох турах. Кожного етапу могло змінюватися пів складу. Були матчі, які повинні були вигравати, але ще не вистачало взаєморозуміння та зіграності.
Влітку 2024 року провели збір у Превідзі (Словаччина). Тоді нам вдалося зібрати практично всіх сильніших хлопців, що грають за кордоном. Там дуже добре попрацювали. Уже цього сезону перед кожним туром ЄЮБЛ ми збиралися на 2-3 дні раніше, щоб згадувати всі напрацювання, які мали раніше.
– Які сильні та слабкі сторони в української збірної U-16 можна виділити?
– Зараз сильною стороною цієї збірної вважаю індивідуальні якості гравців. Наші баскетболісти є лідерами у своїх клубах і вирізняються набором навичок. Але командна гра інколи страждає від цього. Це і є слабкою стороною на даний момент. Важливо наших лідерів інтегрувати в гру, щоб вони працювали на командний результат і не ставили своє індивідуальне бачення баскетболу вище за цілі збірної.
– Цьогоріч, як ви вже відмітили, головним турніром для кадетської збірної U-16 буде виступ на чемпіонаті Європи (Дивізіон В). Як буде проходити підготовка? Як оцінюєте силу вже відомих суперників з групи? Якими є об'єктивні очікування від результату хлопців 2009 р.н.?
– Основний етап підготовки ще у стадії планування. Хочемо провести два збори: перший – навесні (орієнтовно це може бути квітень-травень), а основний – на початку липня перед чемпіонатом Європи.
Ми команда однодумців-максималістів. Ніхто не залишиться задоволеним лише участю в турнірі. Перед цією командою завжди будуть ставитися максимальні завдання. Як в групі, так і в плейоф.
Група за складом команд дуже рівна «на папері». Хорватія завжди серед топових збірних, Нідерланди – борються за високі місця, Данія та Ісландія підтягнулася в результатах на останніх чемпіонатах Європи. Цього разу під час жеребкування Україна була в п’ятому кошику. Слабких суперників у нас немає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Визначено суперників збірних України на молодіжних Євробаскетах-2025
– Ви працювали в штабі Дмитра Забірченка у 2023 році, коли збірна завоювала бронзові нагороди молодіжного Євробаскету. Чи здобули тоді досвід, який зараз може знадобитися з кадетами? Якщо так, то про що саме може йти мова?
– Тоді здобув новий досвід у розумінні тактичних моментів і скаутингу гравців. Вдалося ще раз побачити зсередини, як виглядає дружній колектив і справжня команда. Раніше також працював у штабі Дмитра Шаламова зі збірною 2004 р.н. (U-14). Як гравець я викликався на європейські першості в збірні U-16 Віталія Олександровича Лебединцева та U-18 Юрія Миколайовича Дятловського. Ми двічі вигравали Дивізіони В.
З власного досвіду знаю, що команди, в яких налагоджена «хімія» в колективі, є «зарядженість» на результат, можуть вдало виступати. Усе найкраще з отриманих знань намагатимуся привити збірній U-16.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Збірна України перемогла Швецію і посіла 3 місце на чемпіонаті Європи U-20
– У 2016 році в Одесі ви заснували власний дитячий баскетбольний клуб ЮГ-Баскет. Які його вікові групи є сильнішими у сезоні 2024/25?
– З початку повномасштабного вторгнення втратили дуже багато талановитих хлопців, які виїхали за кордон. Але клуб продовжує працювати, знаходить нові таланти та виховує молодих баскетболістів. Зараз у ВЮБЛ від нас грають дві вікові групи: 2010 та 2013 рр.н. Ще декілька команд різних вікових категорій беруть участь в Одеській дитячій баскетбольній лізі.
Від початку роботи баскетбольного клубу вже зуміли підготувати двох гравців 2004 р.н. для молодіжних збірних України: Ростислава Кабанова та Максима Баранова. Ростислав зараз грає в українській Суперлізі, а Макс виступає в третьому дивізіоні чемпіонату Іспанії.