Купити квиток за 55 сек Купити квиток за 55 сек
Роман Рижик: для мене головне – бачити в очах учнів бажання

Роман Рижик: для мене головне – бачити в очах учнів бажання

0
Куратор проекту ФБУ «Школа молодого арбітра» Роман Рижик розповів про черговий навчальний рік, його результати і підсумки, і запросив до Школи нових учнів.
 
- Другий рік роботи школи був досить успішним та довів свою ефективність. Майже всі ігри юнацького чемпіонату Києва, де  беруть участь команди у шести вікових групах хлопців і дівчат і у кожній такій групі 10-12 команд, обслуговували учні Школи молодого арбітра. Кількість ігор вийшла досить солідна. Багато хто з суддів вже не є новачками, вчаться другий рік, тому в цілому суддівство було на досить пристойному рівні. На мій погляд – усі вони зробили крок вперед у своєму баскетбольному розвитку. Це не тільки моя думка, але й думка тих професіоналів, які спостерігають за процесом, дивляться матчі. Звичайно, дехто приходить, дехто залишає навчання, але кістяк є – це 18-20 учнів. Я умовно розділив їх на більш досвідчену групу і менш досвідчену, що складається з тих, хто приєднався до навчання пізніше. Під час обслуговування матчів я намагаюся поєднувати молодих арбітрів з більш досвідченими, вони допомагають та вчаться одне в одного.  Звісно, непросто зробити так, щоб водночас і досвід судді отримували, і щоб усі учасники гри були задоволені. Тренери завжди матимуть претензії до арбітрів, бо вони хочуть виграти у будь який спосіб. Але треба шукати якусь золоту середину, і я вважаю, що ми її знайшли. Чемпіонат пройшов на прийнятному суддівському рівні. Я задоволений тим, що учні отримують великий практичний досвід, і до нас приєднуються нові люди. 
 
- Які ще змагання обслуговували Ваші учні?
- Наші слухачі долучалися до обслуговування матчів шкільної, ВЮБЛ, аматорської, студентської  ліги. Це вже більш серйозні змагання – 8 учнів були задіяні у суддівстві. Тобто змагань дуже багато і потреба у суддях велика. Ми вирішуємо декілька питань – закриваємо обслуговування ігор та набираємо практику з більш досвідченими суддями, що зазвичай працюють у вищій та супер- лізі.  Мушу зазначити, що молодь зростає у майстерності на очах. Четверо учнів вже обслуговували першу лігу - і чоловічу, і жіночу, і зовсім не випадали і працювали на рівних зі своїми колегами по суддівському цеху. Їх вже адекватно сприймають, бо спочатку, як це зазвичай буває,  приглядалися  до нових людей.
 
- А після навчального року закріпляли знання на Фестивалі міні-баскетболу?
- У травні ми закінчили регулярні ігри. А вже після завершення сезону найкращі з групи поїхали до Залізного порту на щорічний Фестиваль міні-баскетболу. І у межах цього фестивалю ми провели всеукраїнський табір для молодих арбітрів. Його учасниками стали 30 хлопців та дівчат з усієї України. 
 
- І третина з них – це учні Школи?
- Можна було б взяти і більше, але такої мети ми не переслідували. Я формував списки з метою подивитися на молодих суддів з різних регіонів України. І дехто з них мене приємно здивував та порадував своїм прогресом. 
 
- Бажаючих поїхати було багато? Як формувався склад?
- Звісно багато, але було тільки 30 місць для суддів, що обслуговували Фестиваль. У межах фестивалю та навчальної програми Школи протягом 6-ти днів проводилися теоретичні, фізичні і практичні заняття у суддівському кемпі. Робочий день починався о 7-й ранку і закінчувався о 10-й вечора. Практика виявилася доволі інтенсивною, судили на двох майданчиках одночасно. Окрема подяка  помічникам – Інструктору ФІБА Олександру Раєвському та трьом інструкторам - суддям Суперліги: Олександру Доценко, Денису Поворознюку та Сергію Сальнікову, що дуже ефективно проводили практичні та теоретичні заняття. Ростислав Парнак, суддя вищої ліги, забезпечив відеозйомку всіх ігор, що дало можливість проводити  найдетальніший розбір суддівства. Тобто, при проведенні цьогорічного табору була надзвичайна професійна командна робота, і це можна відзначити як великий позитив. Професійна робота та дружне спілкування також є частиною виховання молодих суддів.
 
- Отже вільного часу не було?
- Вільний час, а його дійсно було обмаль, ми також проводили з користю. Так, наприклад, проводилися лекції з правил баскетболу для юних  баскетболістів. Дуже видовищним та емоційним для вболівальників та учасників став товариський матч між суддями та тренерами, що також позитивно вплине на подальші відносини між учасниками гри.
- Проведення Фестивалю дозволяє  Школі розширити свою географію Задум такий, щоб на прикладі київської Школи розширити проект до всеукраїнського рівня. Інструктори у регіонах, призначені технічною комісією ФБУ, згідно розробленої нами програми працюють у себе у регіонах, збирають туди талановитих арбітрів, надають їм початкову підготовку. Саме інструктори зі своїх регіонів рекомендували потенційних учасників до суддівського табору. За цим принципом відібрали 30 учасників, хоча їх було значно більше. 
 
- Конкурсний відбір був?
- Ні, просто я спілкувався з усіма інструкторами. Вони мені надали інформацію на кожного учня – вік, чим займається, скільки матчів відсудив, чи має бажання далі судити. Ще раз повторюся, що у таборі було чимало перспективних учнів. Для мене перший критерій – бажання займатися і жертвувати заради суддівства чимось іншим. Якщо я бачу це – у мене у самого виникає бажання приділяти їм максимум уваги. Якщо навіть людина більш здібна, але бажання у неї недостатньо - сьогодні да, завтра ні - тоді у мене зникає бажання працювати далі з такими людьми. Ініціатива має йти від них, я лише можу їм допомогти. 
 
- Літо – пора канікул, але у Вашій Школі заняття тривають?
- Вже з року в рік повелося – у Гідропарку по вихідним тривають запеклі баскетбольні баталії. Деякі з моїх учнів активно беруть участь у суддівстві цих матчів. А серед тижня на тих же майданчиках багато команд  тренується. Ми «тренуємося» на ветеранах. У них є свій час – двічі на тиждень – понеділок та четвер увечері. Це і суддівська практика, і гарна психологічна підготовка, адже наші ветерани дуже специфічні люди, не так просто з ними. У цих спарингах і механіку відпрацьовуємо, і фізичну підготовку підтягуємо, потім залишаємося, розглядаємо теорію і обговорюємо. Це не обов’язкові заняття, але бажаючі усе літо приходять. 
Я також хочу запросити молодь, хто мешкає або навчається у Києві, і хто прагне навчатися у Школі молодих арбітрів. Поки йде літо, нема значної кількості ігор – це дуже сприятливий час для початку занять. Можна прийти, перевірити себе, а вже з наступного сезону, з вересня, розпочати регулярні заняття в аудиторії і потім на паркеті. 
Співбесіду можна пройти на майданчику Гідропарка у понеділок та четвер о 18:00, але попередньо прошу надіслати на мою електронну адресу rryzhyk@gmail.com  інформацію про себе – рік народження, чи займався баскетболом, місце навчання чи роботи та де мешкає, контактний телефон. 
 
Учасники суддівського табору - 2018
 
Тестування з фізичної підготовки
 
Дружжня команда суддів
 
Під час матчу зз тренерами! Судді ззавжди ззалишаються суддями )
 
Команда суддів святкує перемогу!!!
 
Останній день табору. До нових зустрічей!
Новини по темі
Ірина Бикова про жіночий баскетбол: це інтелектуальна гра, а дівчата мають бути хитрими
Регіони17.07.2018
Ірина Бикова про жіночий баскетбол: це інтелектуальна гра, а дівчата мають бути хитрими
Ірина Бикова розповіла про організацію літнього дозвілля дітей-баскетболістів, побажання до ВЮБЛ на наступний сезон і досвід МБК Переяслав
Юна баскетбольна зірка Таврії: анонс соціально-спортивної акції
Регіони03.07.2018
Юна баскетбольна зірка Таврії: анонс соціально-спортивної акції
У Генічеську з 4 по 12 липня проведуть акцію для юних баскетболісток
СДЮСШОР ім. Літвака і ОСДЮСШОР (Рівне) - переможці турніру Кесельмана
Регіони25.06.2018
СДЮСШОР ім. Літвака і ОСДЮСШОР (Рівне) - переможці турніру Кесельмана
Українські команди виграли міжнародний турнір пам’яті Кесельмана
Роман Рижик: для мене головне – бачити в очах учнів бажання
Регіони24.06.2018
Роман Рижик: для мене головне – бачити в очах учнів бажання
У Школі молодого арбітра завершено черговий навчальний рік
XXVI Чемпіонат ВЮБЛ: медальна статистика сезону
Регіони20.06.2018
XXVI Чемпіонат ВЮБЛ: медальна статистика сезону
Хто склав конкуренцію Києву за кількістю здобутих нагород?
Фестиваль міні-баскетболу зібрав рекордну кількість учасників
Регіони18.06.2018
Фестиваль міні-баскетболу зібрав рекордну кількість учасників
Цього року в Залізному Порту на Фестиваль міні-баскетболу приїхали 28 команд
У Харкові відбувся модуль тренерських ліцензійних курсів
Регіони14.06.2018
У Харкові відбувся модуль тренерських ліцензійних курсів
Претенденти на отримання тренерських ліцензій категорій А і Б пройшли модуль у Харкові
Підсумки Фестивалю міні-баскетболу: частина перша
Регіони11.06.2018
Підсумки Фестивалю міні-баскетболу: частина перша
У Залізному Порту діти провели незабутні дні Фестивалю
Жіноча збірна України U-14: перші збори у Запоріжжі
Регіони11.06.2018
Жіноча збірна України U-14: перші збори у Запоріжжі
Срджан Радулович переглядає 21-го кандидата до збірної України
Фестиваль міні-баскетболу: сюрпризи і закономірності другого дня
Регіони09.06.2018
Фестиваль міні-баскетболу: сюрпризи і закономірності другого дня
На Фестивалі міні-баскетболу визначилися переможці турніру 3х3
Жіноча збірна України (U-18): підготовка в Івано-Франківську
Регіони08.06.2018
Жіноча збірна України (U-18): підготовка в Івано-Франківську
Під орудою Дмитра Неволіна працюють шість гравців
Валерію Елькінсону – 57, вітаємо!
Регіони08.06.2018
Валерію Елькінсону – 57, вітаємо!
Елькінсон - людина літа, сонячна і позитивна, недарма народився у червні!
Фестиваль міні-баскетболу: другий заїзд відкрито!
Регіони08.06.2018
Фестиваль міні-баскетболу: другий заїзд відкрито!
У Залізному Порту стартував другий етап Фестивалю міні-баскетболу
БК Рівне святкує День народження
Регіони07.06.2018
БК Рівне святкує День народження
Рік тому було засновано Громадську спілку Баскетбольний клуб Рівне
ВЮБЛ (дівчата-2005): лауреати фінального туру
Регіони06.06.2018
ВЮБЛ (дівчата-2005): лауреати фінального туру
У фіналі ВЮБЛ (дівчата-2005) визначено лауреатів індивідуальних номінацій
Лариса Єщенко: важливо вірити у свої сили
Регіони06.06.2018
Лариса Єщенко: важливо вірити у свої сили
Дівчата, як і квіти, розпускаються не усі одночасно
ВЮБЛ (дівчата-2005): збірна Києва – чемпіон України!
Регіони05.06.2018
ВЮБЛ (дівчата-2005): збірна Києва – чемпіон України!
МСДЮСШОР (Вінниця) не зуміла нав'язати боротьбу господаркам
У Києві відбувся Виконком ФБУ
Регіони05.06.2018
У Києві відбувся Виконком ФБУ
5 червня Виконком ФБУ розглянув сім важливих питань порядку денного
Фестиваль міні-баскетболу: перші переможці
Регіони04.06.2018
Фестиваль міні-баскетболу: перші переможці
Харків'яни виграли турнір 3х3 Фестивалю
ВЮБЛ (дівчата-2005): визначилися півфіналісти
Регіони04.06.2018
ВЮБЛ (дівчата-2005): визначилися півфіналісти
У Києві зіграно перші матчі чемпіонату ВЮБЛ (дівчата-2005)
Estafeta