Купити квиток за 55 сек Купити квиток за 55 сек
Роман Рижик: для мене головне – бачити в очах учнів бажання

Роман Рижик: для мене головне – бачити в очах учнів бажання

0
Куратор проекту ФБУ «Школа молодого арбітра» Роман Рижик розповів про черговий навчальний рік, його результати і підсумки, і запросив до Школи нових учнів.
 
- Другий рік роботи школи був досить успішним та довів свою ефективність. Майже всі ігри юнацького чемпіонату Києва, де  беруть участь команди у шести вікових групах хлопців і дівчат і у кожній такій групі 10-12 команд, обслуговували учні Школи молодого арбітра. Кількість ігор вийшла досить солідна. Багато хто з суддів вже не є новачками, вчаться другий рік, тому в цілому суддівство було на досить пристойному рівні. На мій погляд – усі вони зробили крок вперед у своєму баскетбольному розвитку. Це не тільки моя думка, але й думка тих професіоналів, які спостерігають за процесом, дивляться матчі. Звичайно, дехто приходить, дехто залишає навчання, але кістяк є – це 18-20 учнів. Я умовно розділив їх на більш досвідчену групу і менш досвідчену, що складається з тих, хто приєднався до навчання пізніше. Під час обслуговування матчів я намагаюся поєднувати молодих арбітрів з більш досвідченими, вони допомагають та вчаться одне в одного.  Звісно, непросто зробити так, щоб водночас і досвід судді отримували, і щоб усі учасники гри були задоволені. Тренери завжди матимуть претензії до арбітрів, бо вони хочуть виграти у будь який спосіб. Але треба шукати якусь золоту середину, і я вважаю, що ми її знайшли. Чемпіонат пройшов на прийнятному суддівському рівні. Я задоволений тим, що учні отримують великий практичний досвід, і до нас приєднуються нові люди. 
 
- Які ще змагання обслуговували Ваші учні?
- Наші слухачі долучалися до обслуговування матчів шкільної, ВЮБЛ, аматорської, студентської  ліги. Це вже більш серйозні змагання – 8 учнів були задіяні у суддівстві. Тобто змагань дуже багато і потреба у суддях велика. Ми вирішуємо декілька питань – закриваємо обслуговування ігор та набираємо практику з більш досвідченими суддями, що зазвичай працюють у вищій та супер- лізі.  Мушу зазначити, що молодь зростає у майстерності на очах. Четверо учнів вже обслуговували першу лігу - і чоловічу, і жіночу, і зовсім не випадали і працювали на рівних зі своїми колегами по суддівському цеху. Їх вже адекватно сприймають, бо спочатку, як це зазвичай буває,  приглядалися  до нових людей.
 
- А після навчального року закріпляли знання на Фестивалі міні-баскетболу?
- У травні ми закінчили регулярні ігри. А вже після завершення сезону найкращі з групи поїхали до Залізного порту на щорічний Фестиваль міні-баскетболу. І у межах цього фестивалю ми провели всеукраїнський табір для молодих арбітрів. Його учасниками стали 30 хлопців та дівчат з усієї України. 
 
- І третина з них – це учні Школи?
- Можна було б взяти і більше, але такої мети ми не переслідували. Я формував списки з метою подивитися на молодих суддів з різних регіонів України. І дехто з них мене приємно здивував та порадував своїм прогресом. 
 
- Бажаючих поїхати було багато? Як формувався склад?
- Звісно багато, але було тільки 30 місць для суддів, що обслуговували Фестиваль. У межах фестивалю та навчальної програми Школи протягом 6-ти днів проводилися теоретичні, фізичні і практичні заняття у суддівському кемпі. Робочий день починався о 7-й ранку і закінчувався о 10-й вечора. Практика виявилася доволі інтенсивною, судили на двох майданчиках одночасно. Окрема подяка  помічникам – Інструктору ФІБА Олександру Раєвському та трьом інструкторам - суддям Суперліги: Олександру Доценко, Денису Поворознюку та Сергію Сальнікову, що дуже ефективно проводили практичні та теоретичні заняття. Ростислав Парнак, суддя вищої ліги, забезпечив відеозйомку всіх ігор, що дало можливість проводити  найдетальніший розбір суддівства. Тобто, при проведенні цьогорічного табору була надзвичайна професійна командна робота, і це можна відзначити як великий позитив. Професійна робота та дружне спілкування також є частиною виховання молодих суддів.
 
- Отже вільного часу не було?
- Вільний час, а його дійсно було обмаль, ми також проводили з користю. Так, наприклад, проводилися лекції з правил баскетболу для юних  баскетболістів. Дуже видовищним та емоційним для вболівальників та учасників став товариський матч між суддями та тренерами, що також позитивно вплине на подальші відносини між учасниками гри.
- Проведення Фестивалю дозволяє  Школі розширити свою географію Задум такий, щоб на прикладі київської Школи розширити проект до всеукраїнського рівня. Інструктори у регіонах, призначені технічною комісією ФБУ, згідно розробленої нами програми працюють у себе у регіонах, збирають туди талановитих арбітрів, надають їм початкову підготовку. Саме інструктори зі своїх регіонів рекомендували потенційних учасників до суддівського табору. За цим принципом відібрали 30 учасників, хоча їх було значно більше. 
 
- Конкурсний відбір був?
- Ні, просто я спілкувався з усіма інструкторами. Вони мені надали інформацію на кожного учня – вік, чим займається, скільки матчів відсудив, чи має бажання далі судити. Ще раз повторюся, що у таборі було чимало перспективних учнів. Для мене перший критерій – бажання займатися і жертвувати заради суддівства чимось іншим. Якщо я бачу це – у мене у самого виникає бажання приділяти їм максимум уваги. Якщо навіть людина більш здібна, але бажання у неї недостатньо - сьогодні да, завтра ні - тоді у мене зникає бажання працювати далі з такими людьми. Ініціатива має йти від них, я лише можу їм допомогти. 
 
- Літо – пора канікул, але у Вашій Школі заняття тривають?
- Вже з року в рік повелося – у Гідропарку по вихідним тривають запеклі баскетбольні баталії. Деякі з моїх учнів активно беруть участь у суддівстві цих матчів. А серед тижня на тих же майданчиках багато команд  тренується. Ми «тренуємося» на ветеранах. У них є свій час – двічі на тиждень – понеділок та четвер увечері. Це і суддівська практика, і гарна психологічна підготовка, адже наші ветерани дуже специфічні люди, не так просто з ними. У цих спарингах і механіку відпрацьовуємо, і фізичну підготовку підтягуємо, потім залишаємося, розглядаємо теорію і обговорюємо. Це не обов’язкові заняття, але бажаючі усе літо приходять. 
Я також хочу запросити молодь, хто мешкає або навчається у Києві, і хто прагне навчатися у Школі молодих арбітрів. Поки йде літо, нема значної кількості ігор – це дуже сприятливий час для початку занять. Можна прийти, перевірити себе, а вже з наступного сезону, з вересня, розпочати регулярні заняття в аудиторії і потім на паркеті. 
Співбесіду можна пройти на майданчику Гідропарка у понеділок та четвер о 18:00, але попередньо прошу надіслати на мою електронну адресу rryzhyk@gmail.com  інформацію про себе – рік народження, чи займався баскетболом, місце навчання чи роботи та де мешкає, контактний телефон. 
 
Учасники суддівського табору - 2018
 
Тестування з фізичної підготовки
 
Дружжня команда суддів
 
Під час матчу зз тренерами! Судді ззавжди ззалишаються суддями )
 
Команда суддів святкує перемогу!!!
 
Останній день табору. До нових зустрічей!
Новини по темі
Київ-Баскет здолав у спарингу НУФВСУ
Регіони20.09.2018
Київ-Баскет здолав у спарингу НУФВСУ
Студенти НУФВСУ "проекзаменували" вищоліговий Київ-Баскет
У Бердянську розіграно Кубок Лизогуба
Регіони19.09.2018
У Бердянську розіграно Кубок Лизогуба
П'ять жіночих команд ветеранів визначали володаря трофею
Після канікул відновила роботу баскетбольна Академія Київ-Баскета
Регіони18.09.2018
Після канікул відновила роботу баскетбольна Академія Київ-Баскета
Столичним школярам пропонують відчути баскетбольний дух - набір триває
У Дружківці навчалися баскетбольні статистики
Регіони18.09.2018
У Дружківці навчалися баскетбольні статистики
Триває підготовка статистів до нового баскетбольного сезону
Баскетбол у кожен двір – майданчик від ФБУ у найнаселенішому районі Києва
Регіони16.09.2018
Баскетбол у кожен двір – майданчик від ФБУ у найнаселенішому районі Києва
На столичних Позняках ФБУ надає дітям можливість займатися баскетболом
У Києві відбулося засідання виконкому ФБУ
Регіони10.09.2018
У Києві відбулося засідання виконкому ФБУ
Виконком затвердив тренерів збірних України U-15, U-16
Федерація баскетболу України відсвяткувала День фізкультури та спорту
Регіони08.09.2018
Федерація баскетболу України відсвяткувала День фізкультури та спорту
На баскетбольній локації Кіт мав шалену популярність
Семінар з підготовки тренерів у Житомирі
Регіони08.09.2018
Семінар з підготовки тренерів у Житомирі
Тренери Житомирщини запрошуються на підготовчі семінари
«Золотий Вєк» завершив перші навчально-тренувальні збори
Регіони01.09.2018
«Золотий Вєк» завершив перші навчально-тренувальні збори
Комплектація команди з Кропивницького триває
Понад 50 тренерів пройшли тестування у Одесі
Регіони31.08.2018
Понад 50 тренерів пройшли тестування у Одесі
Тренери південного регіону пройшли заключний модуль навчання на категорії А і В
ФБУ організовує низку семінарів для операторів статистики
Регіони31.08.2018
ФБУ організовує низку семінарів для операторів статистики
У Києві відбудеться передсезонний міжнародний семінар для статистів Суперліги головною метою є підготовка статистів із ліцензією ФІБА
На Вінничині відбулися другі збори новоствореної баскетбольної федерації області
Регіони30.08.2018
На Вінничині відбулися другі збори новоствореної баскетбольної федерації області
Генеральний секретар ФБУ Володимир Драбіковський з робочим візитом відвідав м. Бар, де відбулися збори Федерації баскетболу Вінницької області
Турнір 3х3 у Маріуполі перенесено з 9 на 30 вересня
Регіони29.08.2018
Турнір 3х3 у Маріуполі перенесено з 9 на 30 вересня
Призовий фонд залишився без змін
У Києві завершено Битву Районів
Регіони28.08.2018
У Києві завершено Битву Районів
Поділ-Гіллс виграли фінал Битви Районів у Дарниці
На Арабатській стрілці триває баскетбольний турнір
Регіони27.08.2018
На Арабатській стрілці триває баскетбольний турнір
Чоловічі команди визначають найкращу на Приазов'ї
Свій ювілей Маріуполь зустріне баскетбольним турніром MRPL 3x3
Регіони23.08.2018
Свій ювілей Маріуполь зустріне баскетбольним турніром MRPL 3x3
У день святкування дня міста у центрі Маріуполя відбудеться турнір з баскетболу 3х3
Баскетбол має повернутися до спорткомплексу Азовмаш
Регіони22.08.2018
Баскетбол має повернутися до спорткомплексу Азовмаш
Міська рада Маріуполя вирішила викупити домашню арену багаторазовго чемпіона України, ФБУ стала ініціатором відродження одного з найкращих спорткомплексів на Сході України
Стали відомі дати заключного модулю для тренерських категорій «А» і «В»
Регіони17.08.2018
Стали відомі дати заключного модулю для тренерських категорій «А» і «В»
Затверджені терміни проведення ліцензійних тренерських курсів категорій «А» і «В» у різних регіонах України
Estafeta