Купити квиток за 55 сек Купити квиток за 55 сек
Всі категорії новин
Новини
Борис Рижик: намагаюся працювати з резервістами особисто

Борис Рижик: намагаюся працювати з резервістами особисто

Голова технічної комісії ФБУ Борис Рижик розповів, як арбітру вийти на рівень суддівства матчів Суперліги. Оскільки розмова відбулася під час повторного тестування українських арбітрів, Рижик пояснив, хто складає запитання для іспитів.

- Це стандартні тести ФІБА, нічого нового. З 25 відповідей на запитання можна зробити п’ять помилкових. Але в Україні на тестуваннях загальний рівень знань доволі високий, здебільшого на теоретичному іспиті припускаються не більше трьох помилок. В основному – пару помилок. На мою думку, це нормальний результат – десь дається взнаки неуважність, десь – нервова напруга. Але більше п’яти? Я вважаю, що і 5 – це забагато. Але є стандарт – 20 відсотків. Це 5 помилок. Ми вважаємо – 5 помилок – ще склав, 6 – вже ні. Протягом 30 хвилин потрібно відповісти на 25 запитань.

- В усіх вони однакові?
- Звичайно, ні. Маємо три-чотири варіанти відповідей. Залежно від того, скільки людей беруть участь у тестуванні. Вони ж сидять поруч, є спокуса списати одне в одного. Треба це унеможливити. Тому якщо складають 30 людей, ми робимо 4 варіанти. Якщо 20 – робимо три варіанти.

- Запитання для тестувань отримуєте з ФІБА?
- Ні, варіанти запитань формує Технічна комісія ФБУ. Потім я на правах голови цієї комісії їх затверджую. Але я вже складаю тестування англійською мовою, такий порядок для арбітрів ФІБА. І у суддів ФІБА іспити приймає національний інструктор Володимир Драбіковський. Для нас варіанти запитань формує він. Схема складання та ж сама – 25 запитань, півгодини на іспит.

- А самі запитання ви формулюєте з документів ФІБА, чи берете з власної практики?
- Цих запитань в інтернеті можна знайти у більш ніж достатній кількості. Зауважу, що половина запитань завжди – з нових інтерпретацій правил. За великим рахунком правило і його інтерпретація – одне й те саме. Просто інтерпретація – це оновлення правил у цьому сезоні. Але вони незначні. Йдеться про дрібниці.

- Усі арбітри і комісари мають спільну дату перескладання?
- Так. Нема різниці, чи ти арбітр Суперліги, чи вищої. Ось і цього разу тестування проходили два арбітри з Суперліги, три – з вищої ліги, інші – з нижчих ліг. Тепер, склавши тестування, вони можуть стати до роботи вже з першого жовтня, отже отримують можливість обслуговувати матчі чемпіонату України. Звичайно, арбітри Суперліги і Вищої ліги мають різні запитання. У перших вони складніші.

- А як з арбітра вищої ліги стати арбітром Суперліги ?
- Потрібно потрапити до резерву Супенрліги. У нас є таке. Цього року три людини перебувають у резерві Суперліги. Вони отримають можливість себе проявити. Тобто, умовно, отримають N-ну кількість матчів, як правило, це 2-3 поєдинки, ми на них подивимося. І, звісно, вони не припиняють судити матчі вищої ліги. За підсумком цих переглядів ми приймаємо рішення – переводити конкретного арбітра на суддівство матчів Суперліги чи ні. Такий шанс є у кожного і технічна комісія вирішує, скіотки людей буде у резерві. Цього року їх три. А може взагалі не бути нікого. Ми дивимося на результати, що їх демонструє людина на семінарах, і на попередній сезон.

- Тобто судді обслуговують матчі вищої ліги і заявляють про своє бажання працювати на матчах Суперліги?
- Усі бажають обслуговувати матчі Суперліги, але є люди, які дійсно подають якісь сподівання, є початківці, є ті, хто умовно кажучи не зможуть піднятися вище свого рівня.

- Тобто ви контролюєте, хто як судить, і ставите людину у резерв.
- Так, і даємо можливість себе проявити у матчах. Звісно, плей-оф суперліги вони не судитимуть, тільки матчі регулярного чемпіонату. Після цього спираючись на якість роботи на матчах Суперліги і, звісно, вищої ліги робимо висновки. Не сумніваюся, що у вищій лізі ці судді одні з найкращих. Тому вони і потрапили до резерву. Серед тих, хто перебуває у нас на олівці для постановки у резерв, ми віддаємо перевагу молодим, тобто суддям до 30-35 років.

 

- І тоді, якщо ці судді добре проявлять себе у резерві, вони можуть бути допущені до обслуговування матчів в елітному дивізіоні?
- Як голова технічної комісії ФБУ я рекомендую кандидатури. Сама комісія на засіданні розглядає їх, затверджує і рекомендує на розгляд Президії ФБУ. Якщо є рекомендація технічної комісія, Президія, як правило, затверджує ці кандидатури. Це наша робота їх підготувати. Як правило, я намагаюся судити матчі разом з ними. Звісно, при всій повазі до кандидатів їх не поставиш на матч Будівельник – Дніпро. Тим більше, що у нас відбувається жеребкування суддів. Я не можу просто взяти і поставити. Існує формула жеребкування. Як відбувається процедура призначення арбітрів на матч? Відбувається жеребкування, йому передує формула. Наприклад, гра Будівельник – Дніпро. Формула 1-1-2. Це значить. Що цей матч обслуговуватимуть два судді з першої групи і один – з другої групи. Це вважається дуже сильна бригада. Якщо гра, я не хочу зачепити чиїхось почуттів, але усе ж таки, якщо гра Будівельник – Волинь, тоді формула буде 1-3-3. Або ж 2-3-3. Тобто з першої групи буде 1 арбітр, чи з другої, як в другому випадку, і двоє – з третьої групи. Звісно, ця бригада за рейтингом менш сильна. А може бути формула 1-2-резерв. Тобто, на Будівельник – Волиньбаскет ми можемо резерв поставити, а на Будівельник – Дніпро, чи Хімік – Будівельник не можемо резервістів поставити. Тому дивимося розклад матчів, турнірну таблицю, хто на якому місці і визначаємося. І здебільшого з резервістами я намагаюся судити особисто. Або ж хто-небудь з першої групи. Але 80% матчів намагаюся я закривати. Таким чином, я наглядно бачу, як конкретний резервіст працює. Це значний челендж для нього, бо ж людина переживає, хоче з найкращого боку себе проявити. Це життя.

Новини по темі
Артур Дроздов: для Будівельника нездоланних бар’єрів нема Артур Дроздов: для Будівельника нездоланних бар’єрів нема
Капітан БК Будівельник Артур Дроздов розповів про підготовку команди до кваліфікаційних матчів Ліги чемпіонів
Валерій Плеханов: очікую важку боротьбу в кожному матчі Валерій Плеханов: очікую важку боротьбу в кожному матчі
Тренер Запоріжжя-ZOG про підготовку до нового сезону та очікування
Міжсезоння-2017. Трансфери клубів Суперліги Парі-Матч Міжсезоння-2017. Трансфери клубів Суперліги Парі-Матч
Українські клуби підсилюються перед стартом нового сезону
Політехнік уклав угоду з сербським розігруючим Політехнік уклав угоду з сербським розігруючим
Вук Йованович гратиме за харків’ян у наступному сезоні
Олексій Онуфрієв: потрібен час зігратися і звикнути Олексій Онуфрієв: потрібен час зігратися і звикнути
Капітан МБК Миколаїв Олексій Онуфрієв оцінив ступінь готовності своєї команди до старту у Суперлізі Парі-Матч
Зник новий талісман Черкаських Мавп: оголошено розшук Зник новий талісман Черкаських Мавп: оголошено розшук
На тих, хто знайде Горинича, чекають призи від клубу
Олександр Місяць: головне - не псувати гру команди Олександр Місяць: головне - не псувати гру команди
Новачок Будівельника Олександр Місяць розповів про свої перші враження у новому клубі
На чемпіонаті Європи програли майбутнім його переможцям – захисник збірної України На чемпіонаті Європи програли майбутнім його переможцям – захисник збірної України
Руслан Отверченко поділився враженнями від чемпіонату Європи та очікуваннями від нового баскетбольного сезону
Чемпіон України провів відкрите тренування Чемпіон України провів відкрите тренування
Кияни продовжують підготовку до старту в новому сезоні
Володимир Коваль: на усіх фронтах боротимемося за перемогу Володимир Коваль: на усіх фронтах боротимемося за перемогу
Головний тренер київського Будівельника Володимир Коваль розповів про підготовку команди до старту сезону
У “Черкаських Мавп” новий талісман У “Черкаських Мавп” новий талісман
Цього сезону у “Черкаськіх Мавп” новий талісман! Ним буде горила зі своїм звичним ім’ям - Горилич, яке йому свого часу дали представники фан-сектору клубу.
Запоріжжя-ZOG переможно стартувало в Харкові Запоріжжя-ZOG переможно стартувало в Харкові
Запоріжці здобули дві перемоги на передсезонному турнірі в Харкові
Будівельник підсилився форвардом з Дніпра Будівельник підсилився форвардом з Дніпра
Олександр Місяць - новачок Будівельника!
Валентин Кулібаба: більшість домашніх матчів хочемо провести у «Локомотиві» Валентин Кулібаба: більшість домашніх матчів хочемо провести у «Локомотиві»
Директор БК Політехнік Валентин Кулібаба поділився своїми очікуваннями від нового сезону у Суперлізі Парі-Матч
 У Кієві відбулася зустріч президента ФБУ зі спонсором БК У Кієві відбулася зустріч президента ФБУ зі спонсором БК "Запоріжжя"
У Кієві відбулася зустріч президента ФБУ зі спонсором заропіжського баскетболу
Віктор Стельмаков: якщо посилимося, боротимемося за топ-4 Віктор Стельмаков: якщо посилимося, боротимемося за топ-4
Президент БК Запоріжжя Віктор Стельмаков поділився своїми очікуваннями від нового сезону у Суперлізі Парі-Матч
Черкаські Мавпи вийшли в фінал турніру в Лівані Черкаські Мавпи вийшли в фінал турніру в Лівані
Українці здобули в півфіналі вольову перемогу над господарями
Дніпро переміг чемпіона в фіналі передсезонного турніру Дніпро переміг чемпіона в фіналі передсезонного турніру
Дніпро став переможцем домашнього Меморіалу Говорунова і Таслицького
Микола Бобров: очікую красивої гри в усіх містах Суперліги Микола Бобров: очікую красивої гри в усіх містах Суперліги
Президент МБК Миколаїв Микола Бобров поділився своїми очікуваннями від нового сезону