Купити квиток за 55 сек Купити квиток за 55 сек
Всі категорії новин
Анастасія Чорногрицька: цього року кількість ігор онлайн в Україні сягне рекордні 2 000

Анастасія Чорногрицька: цього року кількість ігор онлайн в Україні сягне рекордні 2 000

Cучасний баскетбол уявити без протокольних даних і статистичних звітів неможливо. У нашій грі обліку зараз піддається усе: програні підбирання, відсоток влучних кидків, час лідирування у матчі кожної команди і ефективність окремо узятого гравця. Ці данні беруть не з голови і не як наслідок постматчевого перегляду. Уся ігрова статистика ведеться під час гри і це плід роботи конкретних людей, які відстежують кожен епізод матчу, але часто не помічають краси гри. Їхня основна місія - зафіксувати усе, що відбувається під час матчу, і відобразити це у сухих цифрах.
ФБУ розвивається разом із іншими європейськими федераціями. Про те, як це працює, що змінилося останнім часом в Україні і Європі, розповість провідний фахівець департаменту організації і проведення змагань ФБУ Анастасія Чорногрицька.

 


- Про зміни говорити можна дуже довго. За 3 останні роки тільки програма статистики дуже багато  разів  оновлювалася – додавалися нові функції. Усі ці зміни були спрямовані на спрощення дій статистиків під час он-лайнів та на появу більш точних баскетбольних показників–індикаторів, але для початку хотіла б зазначити, що уже сьогодні усі абсолютно команди чоловічої та жіночої Суперліги, чоловічої Вищої ліги перейшли до роботи із електронним протоколом, це дещо коштовніше і складніше, ніж організація он-лайн статистики, до якої усі уже звикли, але такими є вимоги часу. Усі внутрішні чемпіонати у країнах Європи вже давно проводяться без звичайного паперового протоколу. Є програма, яку нам надала ФІБА, і її ми використовуємо. Це був значущий крок уперед. Цього року ми плануємо, що жіноча Вища ліга і, по можливості, команди Першої ліги також будуть працювати із DigitalScoresheet.

Читайте:


- Чи є в Україні кадри, що здатні забезпечити таку велику кількість матчів, адже щільність змагань у тих же Вищих лігах (і у чоловічій, і у жіночій) суттєво збільшилася?
- ФБУ постійно працює над підготовкою нових фахівців і у цьому напрямку є позитивна динаміка. Якщо два роки тому 60 підготовлених статистиків обслуговували 629 матчів, то минулого року кількість матчів збільшилася до 1200, а кількість підготовлених статистиків лише до 70. Тому цього року ми значно більше приділяємо увагу підготовці нових кадрів.  Зараз, наприклад, на матчах усіх зазначених вище ліг можуть працювати 85 статистиків, щоправда, я розраховую на те, що кількість ігор он-лайн у нас сягне 2 000. Ми працюємо з тими, кого місцеві клуб чи команди рекомендують для цієї роботи. Нових людей залучаємо по можливості та при потребі. На сьогодні вже ми дійшли до того, що не може бути такого, що б у якомусь місті не велася статистика, навіть якщо там є тільки одна команда, а саме місто невеличке.
- Таке різке зростання кількості матчів певно призводить не лише до збільшення потоку інформації, а й до зниження якості роботи?
- Тут потрібно розуміти, що склад статистиків, які працюють на матчах, не лише збільшується, а й оновлюється. Робота із новою системою вимагає певних навичок, які не завжди можуть засвоїти ті люди, які працювали над статистикою раніше. Ми активно залучаємо молодь, навчаємо, а велика кількість матчів – це чудова практика. Кількість проблемних матчів дійсно збільшилася, і це є нормальним процесом, але федерація над цим також працює.


- До речі, що значить ось це словосполучення «проблемні матчі»?
- Є основні 3 причини, які заважають нормальній роботі статистиків, що призводить до проблемності матчу: одна із найпоширеніших – це обрив інтернет зв’язку, неправильна послідовність дій у випадку розбіжностей по рахунку і часу із інформаційним табло. Також негативно впливають і пізні переноси поєдинків, адже, нажаль, трапляються ще випадки, коли команди клопочуться про перенесення матчу за 3-4 дні до його планової дати. Результативні передачі, підбирання, перехоплення, втрати і т.д. – усі ці ігрові дії мають бути зафіксовані правильно і відповідно до кожної ситуації. У нас є окремі офіційні правила ФІБА для статистиків – і ми мусимо дотримуватися їх. Щодо кількості і характеру помилок, допущених статистиками під час ігор, то їхній ліміт прописано у правилах проведення чемпіонату України і його суворо дотримуються.

 

- Як відбувається робота над помилками після їх виявлення?
- Хочеться, щоб усі розуміли, що від роботи статистиків залежить багато чого. Це насамперед – можливість усім слідкувати в он-лайні за іграми, неважливо у якому місті проходить цей матч. Також, від зафіксованих статистиками дій залежать індивідуальні показники гравців, а далі, відповідно і їхні контракти у клубах. Робота статистика  дуже цікава і вимагає вміння прийняти правильні рішення іноді у дуже екстремальних ситуаціях. Статистики мають володіти комп’ютерними навичками, а не лише розуміти хід гри. Головний інструментарій виявлення помилок це, звісно, перегляд ігор. У першу чергу переглядаються матчі Суперліги, як чоловічої так і жіночої, потім інші матчі, ми аналізуємо майже усі поєдинки. Після нашого перегляду гри статистик отримує PDF-звіт із посиланнями на відео, де було припущено помилок, це усе він переглядає, розбирає, тобто усе робиться для того, щоб наступного разу таких помилок не повторювати. Звісно у самого працівника має бути бажання працювати над помилками, вдосконалюватися у цій роботі, адже це напрямок доволі перспективний з огляду на збільшення кількості матчів та зростання популярності баскетболу. Мене також вперше залучили до статистики на ігри  ВЮБЛ у 14 років. Не вистачало кадрів у Києві та Боярці, а статистику треба було організувати обов’язково. Тому довелося розібратися в цьому питанні і, як бачите, – сподобалося.


- Ти неодноразово згадувала про навчання молодих статистиків, підвищення рівня обслуговування, як саме налагоджена ця робота?
- Щороку у нас відбуваються передсезонні семінари за програмою ФБУ. Минулого року у нас була можливість організувати міжнародний семінар, на який приїжджала інструктор ФІБА болгарка Лілі Борисова. Наразі в Україні ми уже маємо 8 статистиків із ліцензією ФІБА. Це люди, які мають право працювати на усіх міжнародних змаганнях. Це як домашні матчі національних збірних, так і ігри євро кубків. Такий дозвіл видається на 2 роки, і перед сезоном 2018/2019 потрібно буде цю ліцензію підтвердити. Цього року ФІБА провела також ліцензування секретарів і операторів 24 секунд, часу, табло, і таких фахівців тепер в Україні 10. На своїх семінарах ми  презентуємо усі зміни у Правилах гри, які стосуються ведення статистики. Цього року у вересні Федерація баскетболу провела 3 регіональних семінари для зручності учасників: на сході України у Харкові, у Києві, а також у Львові на заході, до речі, дуже хочу подякувати Сергію Чебишеву, Ірині Кленіній та Богдану Стеценку, які нам дуже допомогли у організації семінарів у своїх містах. До Львову також приїхала інструктор ФІБА Довіле Русоніте, це фактично був другий міжнародний семінар в Україні. Довіле допомогла провести інструктаж для чисельних команд Першої ліги. Під час семінарів ми представляли сьому (нову версію) FIBA LiveStats, звертали увагу статистиків на трактування ігрових дій згідно нових правил ФІБА.Зiбрати усіх, хто цікавиться,у одному місці дуже важко, адже у поточному сезоні ми працюємо у 13 українських лігах паралельно. З цього року у двох старших вікових групах ВЮБЛ це обов’язкова умова протягом сезону. Взагалі, ВЮБЛ - це відмінна школа баскетболу не лише для юних гравців, а й для статистиків-початківців. Так що за бажання керівників клубів і шкіл інші команди ВЮБЛ у молодших групах також можуть протягом усього сезону і вести статистику ігор,і використовувати електронний протокол.

 

Новини по темі
Збірна України U-14: у Польщі без поразок Збірна України U-14: у Польщі без поразок
Безпрограшну п’ятиматчеву серію видала кадетська збірна України (юнаки, U-14) у другому турі Юнацької європейської баскетбольної ліги
Жіноча збірна України U-15: естонські випробування Жіноча збірна України U-15: естонські випробування
Дівоча збірна України U-15 провела п’ять матчів у Талліні у другому турі європейської юнацької баскетбольної ліги
Баскетбол в Україні: гарячий січень Баскетбол в Україні: гарячий січень
Після новорічно-різдв'яної паузи баскетбольні баталії у січні 2018-го спалахнули з новою силою
ВЮБЛ «Б» (дівчата-2006): в очікуванні полтавських баталій ВЮБЛ «Б» (дівчата-2006): в очікуванні полтавських баталій
У Полтаві другий етап чемпіонату ВЮБЛ "Б" (дівчата-2006) розпочнуть команди з Причорномор'я і Наддніпрянщини
Професіонали взяли участь у дитячому баскетбольному таборі Професіонали взяли участь у дитячому баскетбольному таборі
У Одесі триває традиційний дитячий баскетбольний табір Belostenniy Camp
У Одесі стартував зимовий баскетбольний табір Belostenniy Camp У Одесі стартував зимовий баскетбольний табір Belostenniy Camp
Найменші гравці Одеси відкрили новий баскетбольний рік у місті
ВЮБЛ (юнаки-2005,2006): другий етап дивізіону Б стартував у п’яти містах ВЮБЛ (юнаки-2005,2006): другий етап дивізіону Б стартував у п’яти містах
Розпочався другий етап змагань ВЮБЛ Дивізіону Б серед команд юнаків 2005 та 2006 р.н.
ВЮБЛ (дівчата-2005, 2006): дніпрянки непереможні у Харкові ВЮБЛ (дівчата-2005, 2006): дніпрянки непереможні у Харкові
Hозпочався другий етап чемпіонату ВЮБЛ серед команд дівчат (2005-2006) у Дивізіоні «Дніпро-Слобожанщина»
ВЮБЛ (дівчата-2003): Збірні Києва і Харківської області найпереконливіші у третьому турі ВЮБЛ (дівчата-2003): Збірні Києва і Харківської області найпереконливіші у третьому турі
Збірні Києва і Харківської області не зазнали поразок у третьому турі ВЮБЛ(дівчата-2003)
ВЮБЛ (дівчата-2005): перший тур другого етапу у дивізіоні «Захід-1, Захід-2» ВЮБЛ (дівчата-2005): перший тур другого етапу у дивізіоні «Захід-1, Захід-2»
Розпочався другий етап чемпіонату ВЮБЛ серед команд дівчат 2005 року народження у дивізіоні «Захід-1, Захід-2»
ВЮБЛ (дівчата-2006, дивізіон Б): Верхній Рогачик не знає поразок ВЮБЛ (дівчата-2006, дивізіон Б): Верхній Рогачик не знає поразок
Дівчата з Верхнього Рогачика беруть приклад з Київ-Баскета?
ФБУ покарала арбітра ВЮБЛ за порушення правил ФБУ покарала арбітра ВЮБЛ за порушення правил
Санкції застосовано до старшого судді матчу між командами ОСДЮСШОР (Рівне) та СДЮСШОР № 2 (Полтава)
ВЮБЛ (дівчата-2006): у Мамаївцях найкращий Нововолинськ ВЮБЛ (дівчата-2006): у Мамаївцях найкращий Нововолинськ
На Буковині відбувся перший тур ВЮБЛ серед команд дівчат 2006 року народження
ВЮБЛ (дівчата-2001): непереможний Бердянськ та інші ВЮБЛ (дівчата-2001): непереможний Бердянськ та інші
У чемпіонаті ВЮБЛ (дівчата-2001) беззаперечним лідером залишився ДЮСШ-Бердянськ, боротьба за друге місце точиться між КСЛІ-2 і СДЮСШОР-5-ДВУФК
ВЮБЛ (юнаки-2003): стартував другий етап чемпіонату ВЮБЛ (юнаки-2003): стартував другий етап чемпіонату
У Києві, Дніпрі та Одесі відбулися матчі 1-го туру другого етапу ВЮБЛ (юнаки-2003) серед команд чільної дванадцятки
ВЮБЛ (юнаки-2001): перший етап завершено ВЮБЛ (юнаки-2001): перший етап завершено
У п’яти містах відбулися матчі чемпіонату ВЮБЛ серед команд юнаків 2001-го року народження
ВЮБЛ (дівчата-2003): збірна Києва і Рівне - у Полтаві без поразок ВЮБЛ (дівчата-2003): збірна Києва і Рівне - у Полтаві без поразок
У Полтаві відбувся третій тур першого етапу чемпіонату ВЮБЛ серед дівочих команд, складених з гравців 2003 р.н
Ігор Чорногрицький: маленькі діти – маленький клопіт… Ігор Чорногрицький: маленькі діти – маленький клопіт…
Київський Тейваз планує змагатися уЦентрально-Європейській баскетбольній Лізі, а у столиці взяв курс на розширення баскетбольних локацій
ВЮБЛ (дівчата-2005,2006): прикарпатські баталії ВЮБЛ (дівчата-2005,2006): прикарпатські баталії
Зіграно матчі першого етапу ВЮБЛ серед команд дівчат 2005 і 2006 років народження в Івано-Франківській області