Володимир Драбіковський: у нас кваліфіковані судді

Володимир Драбіковський: у нас кваліфіковані судді
01 лютого 2016, 15:01Суддівство

У Київському Палаці Спорту відбувся міжсезонний зимовий семінар--тестування арбітрів 25-го чемпіонату України з баскетболу дивізіону "Суперліга Фаворит Спорт". У ньому взяли участь 23 судді і 11 комісарів. На тему суддівства в українському баскетболі розмовляємо з генеральним секретарем ФБУ Володимиром Драбіковським, чи не найавторитетнішою людиною суддівського корпусу.

- Яку користь Ви бачите у таких семінарах?
- Це традиційний зимовий семінар для арбітрів та комісарів Суперліги Фаворит Спорт. Вони обов`язково мають пройти два семінари на рік. І двічі складають тестування – судді з фізичної та теоретичної підготовки, комісари – два теоретичних тестування на знання правил та регламенту  проведення чемпіонату України. Це традиційні семінари, які дозволяють нашим суддям та комісарам тримати себе у тонусі.

- Чи виникають у матчах спірні моменти, які можуть вплинути на результат?
- Насправді, моментів, які б впливали на результат, у Суперлізі одиниці. Скажімо, у цьому сезоні у нас був один такий момент. У матчі Запоріжжя – Волиньбаскет. Так, судді помилилися. Але це єдиний серйозний момент. А так, протягом матчу виникають чимало спірних ситуацій. І ми розбирали такі моменти, говорили про критерії суддівства, пробіжки, визначення фолів. У нас цікава підбірка відеофайлів, які ми розгдялали і обговорювали разом.

- Наскільки змінюються баскетбольні правила з часом?
- Правила змінюються. Раз на чотири роки публікують нову редакцію тексту правил. Але вони змінюються і протягом цих чотирирічних циклів. З`являються інтерпретації, окрім правил баскетболу існують також і вони. Це така додаткова книжечка, яка містить роз`яснення до правил. Усе це потрібно знати. Для того, щоб судити, так точно. Судді це знають. Також ми маємо дотримуватися спільної позиції. Спірні моменти бажано, щоб судді трактували однаково. Тоді відпадуть запитання. Часто протягом матчу виникають однакові моменти, судді їх оцінюють по-різному і ось це викликає нерозуміння з боку гравців, тренерів, глядачів. Але судді мають право на помилку. Судді – люди, і вони помиляються. Як усі люди у будь-якій галузі діяльності. Але, суддям, як правило, помилок не пробачають. Із задоволенням прощають помилки гравцям, Прощають помилки тренерам. Десь обурюються, але зрештою прощають, бо це куміри. А судівські помилки не пробачають.

- Зазвичай глядач посилає суддю "на мило".
- У суддів така робота. Вони оцінюють чужі помилки.

- Як поповнюють штат суддів в українському баскетболі?
- З числа колишніх гравців.У нас усі судді колись на якомусь рівні грали. Дуже часто читаю в інтернеті, мовляв судді ніде не грали. Абсолютно невірно. У нас усі судді колись на якомусь рівні, кожний на своєму, грали у баскетбол. Вони знають і розуміють цю гру.

- Є судді національної та міжнародної категорії. Що потрібно, аби пройти шлях від першої до другої?
- Щоб стати міжнародником, потрібно бути одним з найкращих суддів в Україні. Потрібно добре знати англійську мову. І треба  бути в обоймі найкращих арбітрів. Якщо людина входить до десятки найкращих арбітрів, тоді ми її можемо рекомендувати міжнародній федерації баскетболу. Поки такого нема, нема і шансів стати міжнародним арбітром.

- Хто визначає десятку найкращих арбітрів?
- У нас є положення про рейтинг. Рейтинг визначає. Враховуємо думки комісарів і членів техкому по чотирьох параметрах.

- Українські судді отримують призначення на обслуговування міжнародних матчів?
- Так. У нас хороша школа суддівства. Ну, наприклад – Борис Рижик – один з найкращих суддів світу, Борис Шульга, Сергій Защук, Сергій Чебишев – це судді, які регулярно судять Євролігу. Щотижня фактично. Борис Рижик працював на Олімпійських Іграх, чемпіонатах світу. Борис Шульга – на чемпіонатах світу U-19, U-17, обслуговував фінальні матчі. У нас кваліфіковані судді.